Upravljanje vremenom kao veština

06/02/2015 16:53

Upravljanje vremenom kao veština

Upravljanje vremenom je jedna od veština koje, ako do sada niste stekli, morate posedovati. Ima ljudi koji redovno kasne, ali to često nije povezano sa njihovim nemarom, nego jednostavno ne umeju da organizuju vreme kako treba.

Uz samo par saveta, svi mogu naučiti kako da im stizanje na vreme postane navika.

Savet broj 1: Buđenje na vreme

Kašnjenje najčešće počinje sa odlaganjem ustajanja iz kreveta. Kada je vreme za buđenje – ustanite. Nemojte se zavaravati da imate još koji minut za izležavanje. Ako ste uključili alarm u određeno vreme to znači da tada treba i da ustanete, koliko god vam bilo teško da ujutru to prihvatite. To je prva navika koju morate steći ako želite da prestanete hronično da kasnite. Ustajanje na vreme je recept da ceo dan sve na vreme stignete. Složićete se da kad kasno ustanete imate osećaj da vam je ceo dan “naopak”. Što da vam se to onda ponavlja? Jednostavno je – ustanite na vreme i sve će ići “kao pomazano”.

Savet broj 2: Večernja organizacija

Olakšajte sebi početak dana, tako što ćete, sve što možete, pripremiti uveče za naredni dan. Na taj način nećete za “dobro jutro” imati gomilu obaveza koje čine rutinu početka dana. Spremite garderobu za sutra, isplanirajte doručak, spremite šolju i džezvu za kafu, pripremite sve neophodne stvari kako ujutru nešto bitno ne bi zaboravili ili gubili vreme u traženju. To je još jedan od načina da obezbedite sebi dovoljno vremena ujutru kako ne biste kasnili. Dobra organizacija je uvek ključ uspeha.

Savet broj 3: Korak po korak

Dešava se da ste zatrpani obavezama i ne znate kako sve da uradite, a pritom imate i određen vremenski rok. U takvim situacijama najbitnije je da napravite plan. Određeni zadaci ne mogu se raditi istovremeno, a ako pokušate to samo ćete izgubiti vreme. Uspešni i dobro organizovani ljudi ne prelaze na narednu obavezu dok ne završe onu koju su započeli. To je jedini recept i siguran put do uspeha. Tako ćete uraditi sve i, što je najbitinije, na vreme.

Savet broj 4: Štedite vreme

Ukoliko i sami prepoznajete razloge zbog kojih kasnite stalno, pronađite način da to eliminišete. Pred polazak iz kuće uvek tražite sunčane naočare i na tome uvek gubite vreme. Rešenje je – ako već stalno nosite naočare onda ih uvek ostavljajte na isto mesto. Napravite prostor u kući samo za takve stvari – sunčane naočare, ključevi, novčanik… Najbolje je da vam je to uvek na vidljivom mestu. Bitno je da osvestite znanje o tome šta vam je svakog dana (ili najčešće) potrebno i da to uvek imate pri ruci kako biste uštedeli sebi vreme.

Savet broj 5: Prazan hod

Nemojte misliti da je par minuta čekanja gubljenje vremena i nemojte imati strah od toga da dođete čak i malo ranije od dogovorenog/zakazanog. Krenite koji minut pre i uzmite u obzir da saobraćaj može biti gust pa da vam to bude prepreka u stizanju na vreme, nemojte se zavaravati da ste tih par minuta mogli “bolje da potrošite”. Ako zaista imate strah od toga da ćete doći ranije, da ćete čekati i da nećete imati šta da radite – nosite sa sobom knjigu, imajte uvek uz sebe slušalice i slušajte muziku ili nešto tome slično što vam može pomoći da potrošite vreme dok čekate. Zapamtite – vaš je cilj da naučite kako da ne kasnite.

Savet broj 6: Merite vreme

Kako da znate kad treba da krenete na posao ako ne znate koliko vam vremena do tamo treba? Dešava vam se da mislite da negde stižete, po slobodnoj proceni, za desetak minuta, ali ispostavi se da je to ipak pola sata? Ovo su uzroci kašnjenja, zato obraćajte pažnju koliko vam treba do prodavnice, posla, najbliže autobuske stanice, taksi stajališta i slično, pa u skladu sa tim planirajte vreme polaska.

Savet broj 7: Iskoristite svoj pun potencijal

Planirajte svoje vreme u toku dana i u skladu sa tim kada ste najefikasniji, pogotovo ako treba da uradite neke kreativne poslove ili poslove koji zahtevaju potpunu posvećenost i koncentraciju. To je jedan od način da pametno iskoristite vreme. Neki ljudi su jutarnji tipovi ličnosti, kojima je najlakše da sve takve obaveze urade u ranijim jutarnjim časovima, dok, sa druge strane postoje i ljudi koji su noću najefikasniji. Pronađite vreme u kojem ste dovoljno odmorni, raspoloženi i orni za rad i poštujte taj ritam. Tako ćete sigurno biti uspešniji u radu jer ćete stres i napor svesti na minimum, a kvalitet rada podići na najviši nivo.

06/02/2015 16:53