Učenje novog jezika može da uspori starenje

28/05/2015 10:33

Učenje novog jezika može da uspori starenje

Osećate se prestaro ili ste previše lenji da naučite jedan novi jezik? Razmislite ponovo, jer može biti vredno truda.

Poznavanje još jednog jezika nije vredno vašeg truda samo jer možete da razgovarate sa različitim sagovornicima, organizujete sastanak ili pogledate vaš omiljeni film bez prevoda. Istraživači tvrde da to može imati pozitivan uticaj na mozak i može održati vaš um bistrim, bez obzira na uzrast.

Studija koja je sprovedena na Univerzitetu Edinburg i objavljena u naučnom časopisu Annals of Neurology otkriva da ljudi koji govore dva ili više jezika, čak i oni koji su naučili drugi jezik kao odrasle osobe, mogu usporiti kognitivno opadanje zbog starenja.

Tim, na čelu sa dr Tomasom Bak iz Centra za kognitivno starenje i kognitivnu epidemiologiju, oslanja se na podatak o 835 govornika kojima je engleski jezik maternji, koji su rođeni i žive na području Edinburga, u Škotskoj. Učesnici su dobili test inteligencije 1947. godine, kada su imali 11 godina i zatim ponovo početkom 1970-ih godina, i između 2008. i 2010. godine. Nalazi ukazuju da oni koji su govorili dva ili više jezika, imali su znatno bolje kognitivne sposobnosti u odnosu na ono što bi se očekivalo na osnovu polaznih podataka. Najjači efekti su zapaženi u opštoj inteligenciji i čitanju.

Uticaj je takođe prisutan kod onih koji su naučili drugi jezik u ranom uzrastu, kao i kasnije u životu. Iako je opšte poznato da je učenje jezika lakše u ranom uzrastu, ova studija ukazuje da nikada nije kasno da počnete u cilju promovisanja povećane inteligencije i zdravog starenja mozga.

Dr Bak je rekao da je obrazac koji su pronašli značajan i da se poboljšanje pažnje, skoncentrisanosti i tečnom govoru ne mogu objasniti izvornom inteligencijom.

Kerolajn Abrams, upravnica dobrotvorne organizacije Age UK koja je podržala ovo istraživanje, rekla je: „Za više od milion ljudi u Velikoj Britaniji koji imaju 65 godina i više, procenjeno je da imaju neki stepen kognitivnog oštećenja. Hitno moramo da razumemo šta utiče na kognitivno starenje da bi pružili ljudima bolje savete o zaštiti njihovog kognitivnog zdravlja. Ovaj poslednji rezultat je još jedan iskorak prema pronalaženju kako se veštine razmišljanja mogu očuvati u kasnijem životu.“

Dr Alvaro Paskal-Leone, profesor medicine na Harvardskoj medicinskoj školi u Bostonu je rekao: „Epidemiološka studija predstavlja važan prvi korak ka razumevanju uticaja učenja drugog jezika i starenja mozga. Ovo istraživanje utire put za buduće uzročne studije dvojezičnosti i sprečavanja opadanja kognitivne sposobnoati.“

“Ova studija pruža jedinstvenu priliku za istraživanje”, rekla je Elen Bialistok na Jork univerzitetu u Torontu, u Kanadi. Ona je prva otkrila da dvojezičnost odlaže početak alchajmerove bolesti. “Imate ovaj u potpunosti homogeni uzorak potpuno jednojezične dece iz Škotske – pustite ih da žive svoje živote i vidite šta će se desiti.”

Već je ranije utvrđeno da dvojezičnost korisno utiče na poboljšano odlučivanje, pamćenje i kritičko razmišljanje. Studija iz 2013. godine je pronašla da dvojezični pacijenti obole od demencije u proseku 4.5 godina kasnije od onih koji govore samo jedan jezik. Značajna razlika u godinama kada se pojavi bolest je pronađena kod oblika demencije kod Alchajmerove bolesti i kod drugih vrsta demencije.

Prema istraživačima sa Univerziteta Nortvestern u Sjedinjenim Američkim Državama, dvojezičnost je slična treningu mozga zato što je to način mentalnog treninga. Njihova studija je takođe otkrila da dvojezične osobe bolje reaguju na zvuk. Prilikom testiranja 48 učenika, otkrili su da oni koji samo govore engleski jezik i oni koji su dvojezični, u mirnim laboratorijskim uslovima su na isti način odgovorili na različite zvukove. Kada je uveden bučni žamor, oni koji su dvojezični bili su u mogućnosti da prate sve važne informacije i blokiraju nepotrebno brbljanje.

Kako jezici mogu da zaštite mozak? Vodeća teorija je da ljudi koji govore više jezika konstantno aktiviraju sve raspoložive reči u svakom od njih pre izbora odgovarajućeg izraza, dajući im mentalni trening. Ako čekate pravo vreme da usavršite novi jezik, sada je pravo vreme.

28/05/2015 10:33