Tinejdžeri moraju izbegavati kafu, energetska pića I koka kolu jer sprečavaju pravilan razvoj njihovog mozga

01/10/2014 06:58

Poremecaji ličnosti, šizofrenija, teskoba i sporiji rad mozga je rezultat konzumiranja tih pića, objavili naučnici Univerziteta dečije bolnice u Cirihu.

Prema njihovim otkrićima, u adolescentkom uzrastu dovoljno je oko 300 do 400 mg kofeina da se poremiti razvoj mozga. Četiri šoljice kafe, tri limenke energetskog pića ili velika boca koka kole sadrže tu količinu kofeina.

Jedna od najvećih mana kofeina jeste da onemogućava duboke faze sna koje su jako bitne za stvaranje sinapsi u mozgu, taj proces se u najvećoj meri dešava između 13. iI 19. godine života.

“Zbog kofeina se prekidaju sinapse i ometa njihovo stvaranje, a rad mozga je poremećen. Mozak prolazi kroz osetljivu fazu sazrevanja u pubertetu, a tada je kofein velik neprijatelj”, izjavio je vođa studije profesor Reto Huber.

01/10/2014 06:58