Upoznajte Atlantide našeg doba!
Povezane objave
Nekada lepi gradovi, danas samo sablasni vrhovi koji vire iz vode.
Većina gradova sa ove liste potopljena je u pokušaju da se obezbedi struja i voda za rastuću populaciju.
Dok su pojedini demolirani pre nego što su potopljeni, drugi su otali netaknuti.
Potosi, Venecuela
Tokom 2010. godine, voda je počela da se povlači, pa je tako Potosi počeo da izranja na svetlost dana.
Kuron Venosta, Italija
Samo jedna kula obeležava mesto nekadašnjeg sela, koji se danas nalazi ispod jezera Lago di Resija. Ovo alpsko mesto potopljeno je nakon završetka Drugog svetskog rata. Naime, vlasti su odlučile da spoje tri jezera u jedno i podignu hidroelektranu. Kuće i oko 1.300 ari voćnjaka prekriveni su peskom, a toranj je ostavljen namenski kao memorijal. Tokom zime, kada se leto zaledi, do njega se stiže peške.
Vila Epekuen, Argentina
VIla Epekuen je turističko naselje izgrađeno tokom 20-tih godina. Najposećenije je bilo krajem 70-tih. Nakon toga, iz godine u godinu, padavine su bile sve obilnije i punile su obližnje jezero. Ono je probilo branu 1985. godine i potopilo celo mesto. Selo je isplivalo tek 2009. godine, a nakon dve godine kasnije vratio se prvi i jedini stanovnik.
Vilarinjo da Furna, Portugalija
Još jedan gradić koji je potopljen zbog hidroelektrane. Ovo mestašce postoji od vremena Rimskog carstva i naseljavalo ga je oko 300 ljudi. Potopljeno je 1972. godine, a zemljište i dalje pripada potomcima vlasnika čije se kuće pojave s vremena na vreme, odnosno kada nivo vode opadne.
Džal Mahal, Indija
Palata u Džajpuru nalazi se na centru jezera Man Sagar. Kada je izgrađena niko ne zna, međutim pretpostavlja se da je stara najmanje 300 godina.
Prva četiri sprata palate su potopljena, a kada je vodostaj visok iznad površine viri samo poslednji sprat.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*