Ovo su najstariji vicevi na svetu!

12/07/2018 14:43

Ovo su najstariji vicevi na svetu!

Da se šale, znali su i stari Grci, Egipćani i Sumeri!

Naime, naučnici sa Univerziteta u Vulverhemptonu su pre nekoliko godina bili svedoci otkrića najstarije šale na svetu.

Drevni humor

Otkrivena šala stara je oko 4.000 godine i njoj su se najverovatnije smejali Sumeri.

Ovaj vic našao se na vrhu liste najstarijih šala, koje je ovaj Univerzitet objavio 2008. godine. Zanimljivo je da se humor nije puno promenio, s obzirom da su protekli milenijumi.

Sprovedena studija na temu najstrijih šala pokazala je da su se šale razlikovale kako je vreme odmicalo, u smislu da se neke sastoje iz koncepta “pitanje i odgovor”, dok druge predstavljaju formu zagonetke ili poslovice.

Najstarije poznate šale

Sumerski vic, otkriven na kamenoj ploči, ispisan je pre oko 2000. godine pre naše ere.

“Šta se nikad nije desilo do nastanka sveta? Mlada žena nikad nije pustila vetar u krilu svoga muža.”

Vic koji se odnosi na egipatskog faraona, glasi:

“Kako zabaviti faraona koji se dosađuje? Pustiš brod prepun mladih žena odevenih samo u ribarske mreže niz Nil i podstakneš faraona da ode na pecanje.”

Takođe egipatski, ovaj vic stiže iz 1100. godine pre naše ere.

“Žena slepa na jedno oko bila je udata za muškarca 20 godina. Kada je pronašao drugu ženu, rekao joj je: ‘Razvešću se od tebe jer si slepa na jedno oko’. Ona mu je odgovorila: ‘Zar si to otkrio nakon 20 godina braka?”

Narednu šalu zapisao je Homer u Odiseji:

“Odisej kaže kiklopima da je njegovo pravo ime Niko. Kada Odisej naredi svojim ljudima da napadnu kiklope, oni poviču: ‘Upomoć, Niko me (ne) napada. Niko ne dolazi u pomoć.

Ova šala pronađena je u Sofokleovom delu “Car Edip” iz 429. godine pre nove ere i glasi ovako:

“Pitanje: Koja životinje hoda na sve četiri ujutro, na dve u podne i na tri uveče? Odgovor: Čovek.”

12/07/2018 14:43