Skupe studije za umetnike u Novom Sadu

05/06/2014 18:19

Skupe studije za umetnike u Novom Sadu

Na Novosadski univerzitet upisaće se oko 9.000 studenata. Na Akademiji umetnosti školarina je najskuplja.

Po preporuci Ministarstva prosvete, zbog poplava, upis i prijemni ispiti biće sedam dana kasnije nego prošle godine. Prijave za polaganje podnose se od 2. do 4. jula, a prijemni ispiti su od 7. do 10. jula.

Zasad veliko interesovanje vlada za programerske smerove na Fakultetu tehničkih nauka i Prirodno-matematičkom fakultetu, ali dosta kandidata želi da upiše i pravo. Maturanti su zainteresovani i za učenje jezika i za medicinu.

Strahinja Ristanović je prošle godine želeo da upiše Fakultet sporta ali nije imao dovoljno bodova za budžet.

“Verujem da ću, za razliku od prošle godine, plivati brže. Čak i da budem na samofinansiranju, uspeo sam da za godinu dana zaradim za školarinu“, kaže Ristanović.

Na Tehnološkom fakultetu kažu da je prošle godine najviše bodova trebalo za farmaceutsko i naftno-petrohemijsko inženjerstvo. Ti smerovi su veoma popularni i ove godine jer pružaju šansu za zaposlenje.

Na Fakultetu tehničkih nauka neće biti novih studijskih programa.

“Dosad je najveće interesovanje vladalo za programe iz elektrotehnike i računarstva. Koliko će po smerovima biti mesta za budžet i samofinansiranje znaćemo nakon konkursa“, kaže Marija Nenadović sa FTN-a.

Na PMF-u najpopularniji smer je turizam i hotelijerstvo, gde prosečno konkuriše 2,4 učenika na jedno mesto.

“Prošle godine je manje interesovanje bilo za hemiju. Maturanti su dosta zainteresovani za informatiku“, kažu na PMF-u.

Izvor: Blic

05/06/2014 18:19