Pripreme za upis od 50 do 550 evra

28/04/2014 11:28

Pripreme za upis od 50 do 550 evra

Pripreme za prijemni ispit počele su na većini fakulteta u Srbiji, a cene su od 4.800 do 60.000 dinara.

Veliki broj srednjoškolaca priprema se za upis na fakultet uz stručnu pomoć. Uglavnom plaćaju časove na fakultetu koji žele da upišu, što i ne treba da čudi budući da su profesori koji drže te pripreme najčešće isti oni koji sastavljaju i pitanja za prijemni ispit. Pored toga, čas na fakultetu duplo je jeftiniji od časa koji drže privatni profesori.

Primera radi, priprema iz matematike na Mašinskom fakultetu u Beogradu obuhvata 65 časova i košta 15.000 dinara, što znači da cena časa iznosi svega 230 dinara. S druge strane, čas iz matematike kod privatnog profesora u proseku košta oko 10 evra. Treća opcija su pripreme u srednjoj školi, ali ih svaka organizuje po sopstvenoj volji.

”Imali smo sreću da su profesori u gimnaziji sami organizovali pripremu za koju se ispostavilo da je najjeftinije rešenje. Priprema će trajati najmanje četiri meseca, a ukupno košta 200 evra”, priča Mirjana G., majka maturanta iz Beograda.

Prirodnjački fakulteti inače se svrstavaju među jeftinije. Na PMF-u Nišu priprema od 50 časova košta 12.000 dinara, dok departman iz fizike na ovom fakultetu besplatno priprema srednjoškolce za prijemni. Na ETF-u se 60 dvočasova iz matematike i fizike naplaćuje 60.000 dinara, dok na Medicini u Beogradu 60 časova hemije košta 33.000 dinara, a ista je cena i za biologiju. Medicinski u Novom Sadu ima nešto više cene, budući da priprema po predmetu ima svega tri časa i košta 15.000 dinara. Na kraju se organizuje i probno testiranje.

Novosadski FTN pak drži niske cene priprema. Cena kursa od 40 časova iznosi od 7.800 do 9.500 dinara. Ekonomski fakultet u Beogradu organizuje tri kursa – matematiku, informatiku i ekonomiju. Svaki kurs obuhvata 15 časova i košta 4.800 dinara. Beogradski Pravni fakultet takođe je jedan od jeftinijih. Pripremna nastava iz istorije, srpskog jezika i ustava košta 10.000 dinara, a skoro isto cenu drži i FPN, gde je za celokupnu pripremnu nastavu potrebno 12.000 dinara.

Najskuplje će morati da plate maturanti koji nameravaju da upišu umetničke akademije gde cena samo jednog časa dostiže i 10 evra.

Izvor: Blic

28/04/2014 11:28