Kako da ponavljate gradivo i pritom poboljšate ocene

22/10/2014 16:43

Kako da ponavljate gradivo i pritom poboljšate ocene

Kako da najbolje iskoristite vreme za ponavljanje i na taj način poboljšate svoje ocene? Ili, ukoliko ste drugačiji tip studenta, možda vas zanima kako možete da zadržite ocene koje imate sada, a provedete manje vremena ponavljajući gradivo.

U svakom slučaju, treba da znate kako da učite bolje, a na vašu sreću, decenije psihološkog istraživanja o učenju i pamćenju je rezultiralo nekim dobrim savetima za to. Većina tih istraživanja se odvija u laboratoriji, gde volonteri dolaze da nauče neku veštinu ili, na primer, listu reči.

Kompjuterske igrice su odličan način da vežbate kako da učite – ljudi provedu sate vežbajući i automatski im se napredak snima. Čak i dobiju rezultat kad završe da znaju koliko su bili dobri.

U jednom psihološkom istraživanju o učenju gde su ljudi igrali igre na internetu, naučnici su došli do sledećih zaključaka:

1. Pravite pauze

Ljudi koji prave veće pauze između vežbanja pokazuju bolje rezultate. Zapravo, što veća pauza, to bolji rezultat.

Razlika je ogromna: ljudi koji su napravili pauzu od 24 časa između prvih pet pokušaja igranja i drugih pet pokušaja u proseku su postigli isti rezultat kao i ljudi koji su vežbali duplo više od njih. Ovaj rezultat govori da, ukoliko željite efikasno da učite, treba da učite malo po malo, umesto da sve odjednom naučite. Međutim, ovo je lako reći, a malo teže uraditi, ali ako se dobro organizujete možete da provedete manje vremena učeći ili ponavljajući, a zapamtite više.

2. Ne treba svaki put da uspete

Druga stvar koju je istraživanje pokazalo je da ljudi koji nisu dosledni imaju bolje rezultate kasnije. Teorija je da su ovi ljudi istraživali kako igrica funkcioniše, a nisu pokušavali da svaki put postignu najbolji rezultat.

Pouka je jasna – isprobajte neke stvari, što znači da treba ponekad i da ne uspete, ali se dugoročno isplati.

3. Vežbajte onako kakav će ispit biti

Velika greška koju studenti prave je što ne vežbaju ono što se testira. Ukoliko na ispitu treba da pišete esej, onda treba i da vežbate pisanje eseja. Nije dovoljno da samo naučite gradivo.

4. Struktuišite informacije, nemojte ih pamtiti

Ukoliko pokušavate samo da zapamtite nešto, nećete postići željeni efekat. Tako, na primer, ukoliko samo čitate beleške, nećete ih naučiti.
Umesto toga, treba da reorganizujete informacije na neki način – ili da napravite beleške beleški, razmišljate o tome kako se to što čitate odnosi na drugo gradivo, ili da vežbate pisanje odgovora. Ovaj pristup, koji se naziva “dubinsko procesuiranje”, pravi je način da zapamtite nešto.

5. Odmor i san

Nova istraživanja su pokazala da kratak odmor nakon što završite sa učenjem može da vam pomogne da nešto pamtite nedeljama. Osim toga, pokazala su i da spavanje cele noći pomaže da naučite nove veštine ili zapamtite informacije.

Čak i dremanje može da vam pomogne da zapamtite nešto, a čak i može da vas učini kreativnijim. Ovo su odlične vesti za one koji vole da dremaju danju, a upozorenje za one koji cele noći ponavljaju pred ispit.

22/10/2014 16:43