Na današnji dan preminuo Petar Ilič Čajkovski

06/11/2015 13:04

Na današnji dan preminuo Petar Ilič Čajkovski

Na današnji dan, 6. novembra 1893. godine, u Petrogradu preminuo je jedan od najpoznatijih ruskih kompozitora, Petar Ilič Čajkovski.

Rođen je 7. maja 1840. godine i od malena je išao na časove klavira. Veoma brzo je naučio da svira, ali je sa 10 godina poslat u internat u Sankt Petersburg.

Zaposlio se u ministarstvu pravde 1859. godine, a za vreme svoje službe u ovoj državnoj instituciji postao je opčinjen muzikom, zbog čega je odlučio da u 21. godini pohađa časove muzike u Ruskom muzičkom društvu, da bi nakon toga upisao i novoosnovani Petrogradski konzervatorijum.

Bio je među prvim studentima kompozicije, a tokom studija je već počeo drugim studentima da drži privatne časove.

Kada se preselio u Moskvu postao je profesor harmonije na Moskovskom konzervatorijumu.

Njegova dela prvi put su javno izvedena 1865. godine, a tada je orkestrom dirigovao Johan Štraus Mlađi.

Više o životu i radu jednog od značajnijih predstavnika romantizma u muzici pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih istorijskih ličnosti nalaze se OVDE.

06/11/2015 13:04