Istraživanje: Zdrav izgled je ključ do uspeha na poslu

06/11/2014 16:50

Istraživanje: Zdrav izgled je ključ do uspeha na poslu

Uvreženo je mišljenje da ukoliko delujete inteligentno možete doći do unapređenja na poslu.

Ipak, novo istraživanje je pokazalo da ljudi koji žele da dođu do vrha u svojoj kompaniji treba da se fokusiraju na to da izgledaju što zdravije.
Istraživači su utvrdili da je u 70% slučajeva radnik koji deluje zdravo privlačniji od onog koji deluje inteligentno. Otkrili su da je inteligencija samo “bonus” kad se radi o tome ko će dobiti povišicu ili unapređenje.

Eksperiment je sproveo VU Univerzitet u Amsterdamu, a 148 učesnika je imalo zadatak da odabere budućeg vođu fikcione firme tako što su birali između dve fotošopovane fotografije istog čoveka.

Slike lica koje su istraživači koristili. Foto: VU University Amsterdam

Jedna slika je izmenjena tako da čovek deluje zdravije, a druga tako da deluje inteligentnije. U 7 od 10 slučajeva, učesnici su odabrali sliku na kojoj deluje zdravije.

Jedan od članova istraživačkog tima Brajan Spisak rekao je da je ovo jedan od razloga zašto političari uvek ulažu puno truda, vremena i novca u svoj izgled.

Cilj eksperimenta je bio da se istraže kakve karakteristike ljudi očekuju kod vođa, i šta je bitnije, zdravlje, inteligencija ili privlačnost.

Istraživači su se fokusirali na facijalne karakteristike jer one pružaju bogatstvo informacija o osobi.

06/11/2014 16:50