Da li obrazovanje produžava život?

13/07/2015 14:18

Da li obrazovanje produžava život?

Naučnici u Americi su se bavili time – kako obrazovanje utiče na kvalitet života i dugovečnost ljudi.

Istraživanje koje je sprovedeno u Americi, do strane naučnika sa Univerziteta u Njujorku, pokazalo je da obrazovanje može biti jedan od ključnih uticaja na dugovečnost ljudi, iz više razloga.

Iako nije moguće objasniti zašto su obrazovaniji ljudi dugovečniji, istraživanje je pokazalo da je upravo ovo čest slučaj. Analiziranjem života visoko obrazovanih ljudi i onih sa nižim obrazovanjem, došlo se do zaključka da je život obrazovanijih ljudi neretko i kvalitetniji, a razlog tome je često i bolji društveni status i bolja finansijska situacija.

U istraživanju je učestvovalo više od milion stanovnika Amerike rođenih 1925, 1935. i 1945. godine.

Duži život imaju ljudi koji su više obrazovani zbog toga što je dokazano da školovaniji ljudi češće usvajaju zdrave životne navike. Osim fizičkog zdravlja, obrazovanije osobe su i bolje psihičkog zdravlja.

Istraživanjem je dokazano da obrazovanije osobe imaju manje šanse da umru od bolesti srca, koja je čest uzročnik smrti.

13/07/2015 14:18