Koliko koristi donosi pohađanje prakse?

06/08/2015 09:40

Koliko koristi donosi pohađanje prakse?

Mladi ljudi tokom ili nakon studiranja susreću se sa prvim “profesionalnim” odlukama, a jedna od njih je i – pohađati praksu ili ne?

Kada se ovo pitanje postavi na ovaj način potrebno je potražiti razlog zbog kojih je praksa tokom i nakon školovanja korisna, odnosno da li i zašto predstavlja gubljenje vremena.

Praksa nakon studija – da ili ne?

Često se profesionalna praksa pohađa nakon završenih studija, ali tada se može postaviti pitanje – zašto da pohađam praksu kada mogu da tražim plaćen posao?

Prvi razlog ZA pohađanje prakse nakon studija je jednostavan – plaćeni posao u struci nije (uvek) tako lako naći. Često poslodavci pri raspisivanju konkursa za posao naglašavaju da žele da prime samo kandidate koji već imaju određeno iskustvo u radu.

Dalje se logično postavlja sledeće pitanje – kako steći iskustvo u radu ukoliko ne dobijate priliku da radite? – upravo je ovo sledeći razlog zbog kog bi trebalo pronaći i prihvatiti praksu nakon školovanja.

S obzirom na to da se praksa (najčešće) ne plaća, poslodavcima koji žele da organizuju program prakse jednostavnije je da pronađu kandidate – to će biti oni koji žele da nauče posao kako bi stekli i znanje i iskustvo sa kojim će krenuti u potragu za pravim poslom za koji će dobijati platu.

Tako da je praksa nakon studiranja odličan izbor jer ćete steći potrebno iskustvo sa kojim ćete dalje moći da konkurišete za posao koji želite. Ovakva stavka u vašoj radnoj biografiji može biti ključna, jer nije retkost da kandidati sa radnim iskustvom u traženoj oblasti dobijaju posao pre onih koji su možda i kvalifikovaniji za posao – na papiru.

Praksa u ozbiljnoj firmi

Upravo ozbiljen firme, koje se trude da njihovi zaposleni budu obrazovani i stručni ljudi i organizuju programe prakse za mlade. Oni svojim primer pokazuju i uče one koji svoju profesionalnu karijeru tek započinju.

Ali – kako se postaviti ako želimo posao a ne praksu u toj firmi? Da li bi onda trebalo prihvatiti praksu, pogotovo ukoliko se u tom trenutku posao ni ne nudi? Ili čekati priliku za zaposlenje?

Početak karijere je period kada bi trebalo pametno donositi odluke vezane za profesionalni život. Iako bi bilo pametno od početka razmišljati o odlukama, kako bi se na taj način izgradila dobra reputacija, koja je veoma važna u poslovnom svetu, na početku karijere je isto tako bitno i ne odbijati poslovne ili ponude za praksu – ukoliko postoje mogućnosti za to.

Ozbiljne kompanije ne nude ni praksu, a kamoli posao, baš bilo kome, tako da ne bi trebalo odbiti ponudu za praksu u nekoj firmi u kojoj sebe vidimo i kao zaposlenog. Upravo to može biti karta za prolaz i postizanje cilja – a to je plaćen posao na tom mestu.

Ukoliko se pokažete kao dobar i vredan radnik, kao neko ko želi da uči na početku svoje karijere i ko je zainteresovan za napredak, poslodavac će vas možda i zaposliti, čak i ako nije planirao da zapošljava. Praksa vam u tom slučaju može biti prilika da se pokažete i zaslužite svoje mesto u toj firmi.

Vrednost prakse

S obzirom na to da pohađanje prakse nećete doći do zarade, mora postojati neka druga korist prakse. A koja je to vrednost prakse?

Tokom školovanja stiče se određeno teorijsko znanje. Čak i ako vaš fakultet organizuje praksu koju možete pohađati tokom studija, to svakako nije ista praksa kao ona koju možete pohađati nakon školovanja u nekoj kompaniji.

Vrednost profesionalne prakse sastoji se u tome što ona nudi ne samo savladavanje onoga što ste u teoriji naučili tokom školovanja, nego i priliku da iskusite pravo zaposlenje. Pohađajući praksu u nekoj firmi vi ste zapravo kao jedan od zaposlenih, samo što se vaš rad ne vrednuje novcem niti se ocenjuje na taj način, nego se prati vaš napredak i uspeh u učenju kroz praksu.

Osim toga, praksa može biti vredna zbog toga što će u vašem CV-ju ona predstavljati razlog zbog kog ćete dobiti možda već sledeći posao za koji budete aplicirali. Sigurno će poslodavac radije dati posao diplomcu koji ima iskustva u radu, nego onom ko nema.

Iskustvo sa prakse

Profesionalna praksa nudi praktikantima priliku da teorijsko znanje primene u praksi, da steknu radnu naviku, upoznaju se sa poslovnim svetom i vide kako izgleda “imati posao” i šta to sve podrazumeva.

Osim toga, praksa nije samo sticanje znanja, nego i početak prikupljanja kontakata koji vam mogu biti od pomoći u daljem razvoju karijere. Upoznavanjem sa ljudima koji su stručni i profesionalni u svom poslu je velika stvar i odlična prilika da, prateći njih, zapravo posao naučite od najboljih.

Osim toga, ukoliko pristanete na profesionalnu praksu možda shvatite da ste pogrešili struku i da vas to zapravo ne interesuje. Učenje o nečemu i zapravo raditi to – nije uopšte isto. Zato praksa može biti odličan način da budete sigurni da je vreme da se prestrojite na neku drugu oblast i sebi potražite novo zanimanje. Bolje da na praksi to shvatite nego kada nađete “pravi” posao.

Kroz praksu u nekoj kompaniji dobićete priliku za usavršavanje kako znanja i veština vezanih konkretno za posao, tako i veštine koje su vezane za komunikaciju sa ljudima, rad u timu, međuljudske odnose i ostale sporedne veštine koje čine poslovni svet.

06/08/2015 09:40