Ove namirnice mogu izazvati zavisnost?

10/07/2018 15:19

Ove namirnice mogu izazvati zavisnost?

Postoji li neka namirnica kojoj ne možete odoleti?

Stručnjaci smatraju da pojedine namirnice, verovatno one koje obožavamo, stvaraju zavisnost.

“Navučeni na hranu”

Nakon sprovedene studije, stručnjaci su otkrili zašto ne možemo odoleti još jednom kolaču, parčetu pice ili komadiću sira. Naime, pojedine namirnice mogu izazvati zavisnost. Iste te namirnice, sadrže veliku količinu šećera ili masti.

Istraživanje koje je sproveo tim naučnika sa Univerziterta u Koloradu obuhvatilo je analizu 35 vrsta hrane.

Ovih 10 namirnica, prema rezultatima istraživanja predstavljaju namirnice koje mogu izazvati zavisnost:

• pica
  • čokolada
  • čips
  • keks
  • sladoled
  • pomfrit
  • čizburger
  • gazirana pića
  • torte
  • sir

Reč je, uglavnom, o prerađenoj hrani, osim sira. Naime, sledeća na listi ovih namirnica je slanina.

U pitanju su, takođe namirnice koje sadrže veliki postotak masti i od kojih šećer u krvi, nakon konzumacije ubrzano raste. Namirnice koje definitivno ne izazivaju zavisnost su smeđi pirinač, losos, krastavac, šargarepa, pasulj, banane, jagode, brokoli i druge. Ove namirnice ne sadrže ugljene hidrate niti trans masne kiseline.

Vođa tima koji je vodio istraživanje, doktor Nikol Avena, ističe da saznanja do kojih su došli itekako mogu pomoći u lečenju ili u prevenciji gojaznosti.

10/07/2018 15:19