Uspešni ljudi koji su doživljavali neuspeh na svom početku

20/03/2015 10:04

Neuspeh je svakodnevna stvar, u školi, na poslu, u privatnom životu, porodici… On je neizbežan, ali ume da izazove dosta stresa i dovede do pesimizma kod ljudi. Iako vam u tom momentu zvuči izuzetno primamljivo da podignete ruke od posla i odustanete, pomislite na ove uspešne ljude koji su takođe imali problema u svojim karijerama, ali na kraju postigli izuzetne rezultate.

J.K.Rouling

“Moji najveći strahovi u životu odjednom su se ostvarili”

Kada je jednom prilikom držala govor, autorka poznate priče o Hari Poteru,  Džej Kej Rouling, naglasila je značaj i vrednost neuspeha. Zašto? Jednostavno jer je i ona nekada bila u situaciji da doživi neuspeh. Nekoliko godina nakon što je diplomirala, suočila se sa svojim najvećim strahovima. Kako kaže: “Doživela sam neviđeni neuspeh. Brak, koji je trajao vrlo kratko, mi se raspao, nisam imala posao, sama sam morala da izdržavam dete i bila sam siromašna onoliko koliko je moguće biti siromašan u Engleskoj modernog vremena, a da pritom niste beskućnik. Stvari kojih su se moji roditelji najviše plašili da će mi se desiti, a koji su bili i moji najveći strahovi, odjednom su se ostvarili. Tada sam proživljavala najveći neuspeh i propast u životu koji pamtim.” Ključ njenog uspeha je to što je iz ove užasne situacije izašla jača i sa više vere u sebe.

bil-gejts

Bio je izbačen sa Harvarda

Bil Gejts je bio student koji je izbačen sa Harvarda. Sa još jednim kolegom, osnovao je biznis koji je bio potpuni promašaj. Međutim, njegova veština i strast za programiranjem je ovaj neuspeh pretvorila u začetke poznate kompanije Majkrosoft, i Gejtsa, koji je tada imao 31 godinu, u najmlađu osobu koja je sebe pretvorila u bilionera. On je rekao: “Lepo je proslavljati sopstveni uspeh, ali je još važnije naučiti važnu lekciju iz svog neuspeha.” Ovo ne znači da ćete postati bilioner ako vas izbace sa fakulteta, već to da možda ta sjajna diploma nije toliko značajna kao što je strast i volja za uspehom.

ajnstajn

Do devete godine nije mogao tečno da govori

Ime Ajnštajn se uvek povezuje sa inteligencijom i genijalnošću. Međutim, poznata je činjenica da začetnik teorije relativiteta, Albert Ajnštajn, nije mogao tečno da govori sve do svoje devete godine.  Njegova buntovnička priroda je dovela do toga da bude izbačen iz škole, i njegova prijava za Politehničku školu u Cirihu je odbijena.

Neuspesi u njegovom ranom životu nisu bili prepreka ka njegovom dobijanju Nobelove nagrade za fiziku 1921.godine. Povrh svega, verovao je da je uspeh zapravo neuspeh u svom razvitku.

Dakle, ukoliko još uvek mislite da niste postigli ništa značajno, ne očajavajte, možda i u vama leži budući Nobelovac.

abraham-linkoln

Nakon niza neuspeha, Linkoln je izabran za predsednika SAD-a 1861. godine

Nakon doživljenog poslovnog neuspeha, čak i nervnog sloma, i neuspeha na izborima za predsednika 1856.godine, Abraham Linkoln je bio već dobro upoznat sa pojmom neuspeha. Umesto da ga ove stvari demotivišu i nateraju da odustane, on je nastavio da daje sve od sebe i teži ostvarenju svojih ciljeva. Kako je rekao: “Ono što najviše treba da vas brine nije to da li ste doživeli neuspeh, već to da li ste zadovoljni svojim neuspehom.”

Linkoln je izabran za Predsednika Sjedinjenih Američkih država 1861.godine.

volt-dizni-miki-maus

Volt Dizni “nije bio dovoljno kreativan”

Količina neuspeha koji doživljavate ne mora biti odlučujući faktor, jer je tada i dalje uspeh na dohvat ruke.

Kreator poznatog Miki Mausa, Volt Dizni, odustao je od škole u vrlo ranom periodu svog života kako bi se pridružio vojsci, u čemu takođe nije uspeo. Jedan od njegovih ranih poduhvata, biznis koji je osnovao je propao usled bankrota, jer Dizni nije umeo da vodi ovaj posao. Takođe, jednom je otpušten iz medijske kuće za koju je pisao, pod izgovorom da “nije dovoljno kreativan”.

Danas je Dizni odgovoran za to što mnogo generacija dece ima divne uspomene. Od “Snežane i sedam patuljaka”, do “Pepeljuge”, Dizni je zabavljao i uvek će zabavljati mnoge buduće generacije dece. Dizni kaže da je priča iza njegovog uspeha vrlo jednostavna. “Nastojimo da se krećemo napred, uvek otvarajući nova vrata, isprobavajući nove stvari jer smo radoznali. A upravo ta radoznalost nas vodi do novih otkrića.”

20/03/2015 10:04

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments