Povezane objave
Za stvaranje prve svetske baze genetskog materijala Univerzitet Lomonosov u Moskvi dobio je iz državnog fonda najveći iznos ikada odobren. Projekat pod nazivom “Nojeva barka” za cilj ima prikupljanje DNK uzorke svih živih ali i izumrlih bića.
Rektor Viktor Sadivnič rekao je da su oni sami sebi postavili zadatak da uskladište gene celokupnog živog sveta na našoj planeti “uključujući sve žive vrstem vrste u izumiranju i dostupan materijal izumrlih vrsta”.
“Barka će nam omogućiti da zamrznemo i čuvamo najrazličitije materijale, koje kasnije možemo da reprodukujemo. Takođe tu će biti i napredni informatički sistemi, jer ne mora sve da se čuva u Petrijevim šoljama”, rekao je rektor Sadivnič.
U realizaciju ovog projekta biće uključene sve katedre Univerziteta Lomonosov, a učešće najmlađe generacije ruskih naučnika je posebno regulisano.
Prvo će se prikupiti materijal iz svih prirodnjačkih muzeja u zemlji, a banka materijala će biti povezana sa svim velikim univertitetima unutar Rusije, a verovatno i sa univerzitetima u inostranstvu. Ako projekat bude realizovan do kraja prema planovima, Rusija će biti prva zemlja koja je stvorila pravu “Nojevu barku“.
Nešto nalik na ovaj projekat imali su i Britanci. Njihova “Zamrznuta barka” sastojala se iz genetskog materijala ugroženih vrsta. Postoji i “Milenijumsko zasada” koji čuva seme svake postojeće biljne vrste na planeti.
Ruska “Genetska barka” bi trebalo da bude izgrađena u univerzitetskom kampusu u Vorobjevim brdima 2018. godine.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*