Naše čulo ukusa se razvija sa godinama
Povezane objave
Da li ste kao mali zapušavali nos kada osetite miris ribe ili luka, a sada to obožavate? Ako jeste, niste jedini. Mnoga istraživanja su pokazala da se u “hrani za odrasle“ uživa tek posle dvadesete godine.
Ukoliko pogledate svoj jezik u ogledalu videćete da je prekriven sitnim ispupčenjima, a u zidovima tih kvržica nalazi se čulo ukusa. One su raspoređene u različitim područjima našeg jezika, a svako područje je osetljivo na samo jednu vrstu ukusa. Bočni delovi su osetljivi na kiselo i slano, vrhom jezika osećamo slatko, a zadnji deo je odgovoran za gorko. U središnjem delu nema kvržica i na tom području ne osećate nikakav ukus.
Svaki čovek je rođen sa oko 10.000 papila, koje se menjaju na svake dve nedelje. Vremenom one prestaju da se obnavljaju i njihov broj opada, zbog čega svi oni ukusi koji su bili intezivni dok smo bili deca postaju veoma drugačiji kako starimo.
Britanski naučnici su ispitali više od dve hiljade odraslih osoba kako bi došli do zaključka kada počinje da nam se sviđa spanać, krastavci i druga ukusna hrana. U tom istraživanju otkriveno je da se ovaj tranzicioni period dešava oko 22. godine.
Ovaj spisak pokazuje u kojoj godini ljudi drugačije osećaju ukus određene hrane:
- Beli luk, krastavac – 19 godina
- Kari, pasulj, skuša – 20 godina
- Spanać, papričica, plavi patlidžan, ren, dagnje, parmezan – 21 godina
- Plavi sir, sardina – 22 godina
- Avokado, špargla – 23 godina
- Čili sos, ostrige, bri – 24 godina
- Masline – 25 godina
- Kozji sir – 28 godina
Izvor: Nacionalna geografija
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*