Ljudi koji su postali doktori nauka sa manje od 20 godina

16/03/2015 13:30

Ljudi koji su postali doktori nauka sa manje od 20 godina

Ovo je pet mladih genija koji su doktorirali pre nego što su napunili dvadeset godina, što je vreme kada većina nas i dalje pokušava da odluči šta želi da radi “kada poraste”.

Nasuprot očekivanom mišljenju, genijalnost ne znači uvek uspeh. Osim toga, biti genije kao dete znači mnogo žrtvovanja i odricanja od svih onih radosti i lepih momenata koje detinjstvo nosi sa sobom. S druge strane, mnogi od njih su ostvarili veliki uspeh već u ranom detinjstvu, što je svakako nadoknadilo druge gubitke.

kart-vit

Karl Vit je svoje doktorske studije završio sa samo 13 godina

Nisu dva deca koja su geniji srećni, ali ovo petoro su nam pokazali da su uprkos teškim momentima spremni da menjaju i usavršavaju svet oko sebe i mnogi od njih su zaslužni za velika naučna dostignuća.

Karl Vit

Ovaj čovek je postao genije kada je bio dete tako što ga je otac pretvorio u eksperiment za program za učenje kako bi mogao da napiše knjigu o tome. Njegov otac je bio Karl Hajnrih Vit, i on se potrudio da njegov sin govori pet jezika pre nego što je napunio devet godina. Njegov sin, koji je takođe nazvan Karl, je završio doktorske studije filozofije 1814.godine na Univerzitetu Gisen u Nemačkoj, kada je imao samo 13 godina.

Kim Ung-Jong

Kim-Ung-yong

Kim Ung-Jong je sa osam počeo da radi za NASA-u

Rođen je 1963, Kim Ung-Jong ima koeficijent inteligencije koji iznosi 210, i započeo je školovanje na univerzitetu kada je imao samo tri godine, a svoju doktorsku diplomu je dobio sa 15 godina. Počeo je da radi za NASU kada je imao osam godina i nastavio je da radi tamo sve dok nije diplomirao. Kim se ne priseća svog detinjsva vrlo rado, jer govori da se tada osećao vrlo usamljeno. Danas radi na nacionalnom univerzitetu u Koreji. Često naglašava da se kvaliteti osobe kao ni njena dostignuća ni životni uspeh ne mere isključivo njegovim akademskim uspehom.

Balamurali-Ambati

Balamuraki Ambati je napisao preko 40 naučnih radova

Balamural Ambati

Za razliku od prethodnog genija deteta, Balamural Ambati se sa radošću priseća prošlosti kada je bio pravo čudo od deteta, postavši najmlađi doktor na svetu. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Njujorku kada je imao samo 17 godina i to mu je omogućilo vreme da stiče druga iskustva. Specijalizirao je oftalmologiju i napisao preko 40 naučnih radova, uključivši i knjigu o HIV virusu, koju je napisao zajedno sa svojim bratom kada je imao 11 godina.

Rut Lorens

rut-lorens

Rut Lorens je završila doktorske studije na Univerzitetu Oksford kada je imala 17 godina

Rut Lorens je genijalka za matematiku, koja je završila doktorske studije na Univerzitetu Oksford kada je imala 17 godina. Danas je poznata po tome što predaje algebarsku topologiju i podučava studente teoriji grafova. Iako je ona akademik, čudno je to što ona ne ohrabruje svoju decu da slede strog put njenog školovanja. Ono što je zanimljivo je podatak da je njen otac pohađao sva predavanja sa njom dok je ona studirala na Oksfordu i bio joj je tutor. Čak su zajedno išli u školu vozeći bicikl za dvoje.

Norbert Vajner

Nisu sva deca geniji bili u žurbi da završe doktorske studije. Norbert Vajner je kao dete bio genije za matematiku, završivši diplomske studije kada je imao 14 godina. Nakon diplomiranja odlučio je da počne da se bavi zoologijom, ali ga je otac nagovorio da se vrati matematici i filozofiji. Vajner je završio doktorske studije iz oblasti matematičke logije na Univerzitetu Harvard kada je imao 17 godina. Zaslužan je za kovanje reči kibernetika i bavio se automatikom, novinarstvom i teorijom komunikacije.

16/03/2015 13:30