Da li biste prošli: Ovako izgleda prijemni za Oksford

14/10/2015 10:06

Da li biste prošli: Ovako izgleda prijemni za Oksford

Jedan od najboljih Univerziteta, pored Harvarda i Kembridža, svakako je Oksford. Ovi Univerziteti predstvljaju prestiž, kada je obrazovanje u pitanju.

Naravno, na ovim Univerzitetima ni ne može svako da studira. Potrebno je biti izvanredan učenik do tada i biti obrazovan na visokom nivou kako bi svoje školovanje nastavio na Oksfordu.

Oksford predstavlja mesto na kom su se školovali mnogi od najvećih umova današnjice, ali i ljudi koji su na neki načn obeležili bližu istoriju.

Kako bi započeli studije na Oksfordu, potrebno je, osim besprekornih ocena položiti i prijemni ispit.

Naravno, prijemni ispit se polaže i na drugim fakultetima, ali prijemni na Oksfordu se ipak razlikuje od drugih.

Na fakultetima se najčešće u tajnosti čuvaju pitanja koja će se naći na prijemnom kako bi polaganje bilo što pravednije za sve. Međutim, Oksford ima drugačiju politiku što se toga tiče.

Uprava Oksford Univerziteta odlučila je da u javnost pusti neke primerke prijemnih ispita sa različitih odseka. A zašto su to uradili?

Direktorka odeljenja za kreiranje prijemnih ispita na Oksfordu, Samina Kan, rekla je da su pitanja koja potencijalni studenti Oksforda dobijaju najčešće deo “akademskog razgovora” o prvacu za koji su se kandidati opredelili.

Upravo to što ne postoji u potpunosti tačan odgovor, odnosno pogrešan, na pitanje koje se postavlja kao prijemni za Oksford, uprava ovog Univerziteta odlučila je da to više ne krije.

Ovo su neki od primera pitanja za određene odseke na Univerzitetu:

• Odsek za orijentalne studije: Može li arheologija dokazati ili negirati Bibliju?
  • Odsek za biomedicinu: Odakle povezanost šećera u urinu i dijabetesa?
  • Odsek za eksperimentalnu psihologiju: Koji biste broj od 0 do 100 izabrali ako biste učestvovali u igri u kojoj 100 ljudi stavlja 1 funtu kao ulog? Pobednik je osoba čiji broj je najbliži dvije trećine proseka od svih izabranih brojeva.
  • Odsek za ekonomiju i menadžment: Da li bankari zaslužuju svoje plate i treba li vlada preduzeti nešto kako bi se ograničio iznos novca koji zarade?

Šta mislite – da li biste uspeli da date dovoljno dobar odgovor na neka od ovih pitanja kako biste se upisali na jedan od najprestižnijih Univerziteta na svetu?

14/10/2015 10:06