Stipendije i za „prosečne“

17/03/2014 18:42

Kreativni, angažovani, ali sa prosečnim ocenama. Takvi studenti u Nemačkoj gotovo i da nemaju šanse da dođu do neke stipendije – izuzetak je privatni univerzitet Viten-Herdeke.

Prošle nedelje Mira Majer pročitala je više od sto tekstova i pesama, i pregledala veliki broj video-filmova. Prijava za dve nove stipendije za studiranje u inostranstvu koje su stigle na privatni univerzitet Viten-Herdeke ima više nego dovoljno. Naime, ovoga puta je reč o stipendijama za one koji ne blistaju kada se radi o ocenama i koji najverovatnije fakultet neće završiti u rekordnom roku. Zainteresovani moraju da budu ili sasvim „prosečni“ studenti ili pak moraju da dokažu da svoje studije finansiraju nekim neobičnim poslom. A takvih je ovde mnogo.

Prijave za „Inicijativu transparentnog podsticanja studenata“ mogu se poslati do 31. marta. A kada istekne taj rok, članovi komisije na čijem čelu se nalazi Mira Majer, izabraće one koji će dobiti stipendije. To neće biti nimalo lako, već sada je sto Mire Majer preplavljen kreativnim, pa čak i duhovitim prijavama. Ona kaže da neki čak prijave šalju napisane u stihovima.

Individualnost vredi više od dobrih ocena

Privatni univerzitet Viten-Herdeke prva je visokoškolska ustanova koja stipendije počinje da deli „prosečnim“ studentima. „Mi pojam elite definišemo na jedan sasvim drugi način. Prema našem mišljenju, elita nije nešto što se bazira na poreklu, mislimo da elitu čine oni koji daju svoj veliki doprinos društvu u kojem žive i preuzimaju odgovornost“, kaže portparol univerziteta Erik Hofman.

Da se u Viten-Herdeku zaista radi po drugačijim kriterijumima primećuje se ne samo prilikom dodele stipendija, već i prilikom upisa studenata. I tu nisu odlučujuće ocene već motivacija i ličnost. O tome da li će neko da bude primljen ili ne, odlučuje se tokom razgovora sa kandidatom. Prema mišljenju stručnjaka koji tu rade, odlične ocene iz srednje škole i sa mature nisu nikakva garancija kasnijeg uspeha u određenom poslu. „Osim toga, takav način biranja studenata garantuje na neki način raznolikost. Bez obzira na to ko ovde i šta studira, studenti kod nas proširuju vidike. Univerzitet veliku važnost daje društvenom angažmanu i iskustvima stečenima u inostranstvu“, navodi Hofman.

wittenherdecke

Semestar u SAD je plus

Najkreativnijeg „prosečnog“ studenta očekuje, između ostaloga, kurs engleskog u trajanju od četiri sedmice u San Dijegu u Sjedinjenim Američkim Državama. Stipendija obuhvata novac za troškove puta, smeštaja, ishrane, kao i džeparac u iznosu od 4.000 evra. Iako je reč o ograničenoj stipendiji, ona je ipak itekako isplatliva. „Reč je o boravku u inostranstvu i kursu usavršavanja jezika, a te dve stvari postaju sve važnije“, kaže Mira Majer.

Studentkinja ili student koji pokaže najviše kreativnosti kada je reč o zarađivanju novca kojim finansiraju svoje studiranje, smeši se stipendija u trajanju od celog jednog semestra. Pobednicu ili pobednika očekuje boravak i studiranje na koledžu Futhil u San Francisku u vrednosti od 9.000 evra. To je u svakom slučaju mnogo novca za one koji tokom studiranja moraju i da rade. A takvih je u Nemačkoj oko 60 odsto. „Njima je finansijska pomoć najpotrebnija“, naglašava Mira Majer i dodaje da se traže zaista neobični načini zarađivanja, a ne samo rad u restoranima i kafićima ili raznošenje novina.

Šanse i za studente iz inostranstva

Osim spomenute dve stipendije, Viten-Herdeke pomoć želi da pruži i studentima iz inostranstva koji žele da studiraju u Saveznoj Republici Nemačkoj. Oni koji žele da se informišu o 1.600 različitih mogućnosti, mogu to da urade na internet-stranici www.meinpraktikum.de. Specifičnost tog portala je njegova brzina i efikasnost. Naime, samo tri minuta nakon što se unese biografija, zainteresovani će dobiti ponude za one vrste stipendija koje za njih dolaze u obzir. Ta usluga je sasvim besplatna. „U proseku svako pronađe deset do 15 mogućnosti koje dolaze u obzir. Pomoć koju mi na taj način pružamo svakako olakšava, kako početak, tako i celo studiranje“. To, kako kaže Mira Majer, može veoma da koristi upravo „prosečnim“ studentima.

Izvor: DW

 

17/03/2014 18:42

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments