Inicijativa da Univerzitet u Beogradu postane nacionalna institucija

10/03/2015 11:32

Inicijativa da Univerzitet u Beogradu postane nacionalna institucija

Inicijativu da Univerzitet u Beogradu dobije status nacionalne institucije pokrenuli su studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Studenti skupljaju potpise kako bi ova visokoškolska ustanova, koja ima tradiciju dužu od dva veka, dobila status nacionalne institucije. Oni očekuju da će peticiju potpisati i ostali akademci, kako bi mogli da inicijativu proslede Senatu i Savetu UB.

Univerzitet u Beogradu ubraja se među najboljih 400 univerziteta na svetu, a ove godine proslavlja se 110 godina od donošenja Zakona o univerzitetu, kojim je Velika škola preimenovana u UB.

Univerzitetu su 1905. godine pristupili Pravni, Bogoslovski, Tehnički i Filozofski fakultet, a danas UB broji 31 fakultet.

“Institucija koja je sa svojim narodom i državom prošla sve lepote ali i nedaće koje su ga zadesile, počevši od Velikog rata i vojnika studenata, preko Drugog svetskog rata i promene državnog ustrojstva, pa sve do današnjeg dana, svakako zaslužuje epitet – nacionalni”, navodi se u peticiji.

Izvor: Tanjug

10/03/2015 11:32