I studenti se spremaju za protest: Ovo su njihovi zahtevi

02/10/2014 15:32

I studenti se spremaju za protest: Ovo su njihovi zahtevi

Studentske organizacije u Beogradu i Nišu su protestovale i tako dočekale brucoše ove školske godine. U protestu je učestvovalo par stotina studenata, a te protestne šetnje su samo najava za veliki protest zakazan za 15. oktobar.

Protest je počeo okupljanjem na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu. Zahtevi studenata se uglavnom odnose na visoke cene dažbina na fakultetima, a juče nisu ni saslušani jer studentu prodekanu nisu dozvolili da se obrati rektoru Bumbašireviću povodom svečanosti primanja brucoša.

Studenti kažu da su svesni da ne mogu svi zahtevi biti ispunjeni, ali da neki mogu i moraju biti, te da je ovo samo početak protestovanja.

Nakon protesta na Platou, održan je zbor studenata sa Filozofskog, Filološkog, Fakulteta dramskih umetnosti, FASPER-a, Ekonomskog, DIF-a, Matematičkog i Pravnog fakulteta, koji je kasnije nastavio šetnju do Narodne skupštine, a ta šetnja je paralisala centar grada na pola sata. Na skupu je poručeno da će se veliki protest održati 15. oktobra.

Protest studenata na Platou. Foto: Tanjug

Zahtevi grupe “Studentski protest 2014” su:

– Da se budžetskim studentima prijavljivanje preko 60 bodova ne naplaćuje, kao i da im se ne oduzima mogućnost da prijavljuju preko 70 bodova
– Da se vrate budžetski finansirane produžene godine za sve studente koji su ostvarili budžet upisujući četvrtu godinu
– Da prva ispitna prijava bude besplatna za sve studente, a druga i svaka naredna da košta 100 dinara.
– Prekid naplaćivanja prijavljivanja godine studentima sa preko 60 bodova
– Vraćanje budžetski finansirane produžene godine za sve studente koji su na budžetu upisali četvrtu godinu
– Da studenti iz 2006. godine nastave da studiraju po statutu iz te godine

Izvor: 24sata