Zašto ljudi kijaju?
Povezane objave
Kada čovek udahne neke nepoznate čestice, senzori u našem nosu i sinusima detektuju ovaj objekat. Ovi senzori šalju poruku mozgu koji aktivira seriju reakcija kojima se naše oči zatvaraju, usta i grlo pripremaju za proces kijanja, takođe mišići na našim grudima se šire, dovodeći do toga da vazduh i pljuvačka izleću iz naših usta i nosa brzinom od oko 160km/h.
Ovaj proces, čiji je stručni naziv sternutacija , nama poznatiji kao kijanje, efikasan je način da se naše telo oslobodi potencijalno opasnih bakterija i virusa koje udišemo.
Međutim nisu samo nepoznate čestice koje udišemo uzrok kijanja. Sunčevi zraci mogu izazvati kijanje kod 10 do 35% populacije. Naučnici veruju da se nervi koji povezuju lice sa mozgom nalaze odmah pored optičkog nerva, pa onda kada mrežnjača putem svojih receptora detektuje svetlost, signal se prenosi na trigeminalni živac i tako se izaziva kijanje.
Malene dlačice unutar našeg nosa, poznate kao cilije, ostaju aktivne još par minuta nakon što kijamo, i to je razlog zašto ponekad kijamo dva ili tri puta zaredom.
Da li kijate paran ili neparan broj puta? Neki naučnici čak tvrde da je broj puta koliko kijamo genetski nasleđen!
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*