Na današnji dan rođen Mihailo Petrović Alas

06/05/2017 09:22

Na današnji dan rođen Mihailo Petrović Alas

Na današnji dan, 6. maja 1868. godine, rođen je srpski matematičar, pronalazač, osnivač beogradske matematičke škole, Mihailo Petrović Alas.

Rođen je u Beogradu, a nakon Prve beogradske gimnazije, upisao je Filozofski fakultet – smer prirodnih nauka, sa naglaskom na matematici. Školovanje nastavlja u Parizu, a diplomu sa Univerziteta u Sorboni dobija 1891. godine.

Postao je jedan od profesora matematike na današnjem Univerzitetu u Beogradu, a osnovao je prvu beogradsku matematičku školu. Sa samo 31 godinu postao je član Srpske kraljevske akademije, a nagrađen je ordenom Svetog Save prvog reda.

Nadimak Alas – rečni ribolovac – dobio je zbog svoje ljubavi prema ribolovu. Osim ovog hobija, Alas je bio i muzičar – svirao je violinu, a osnovao je i muzičko društvo Suz.

Tokom života obišao je veliko broj država u svetu, a stigao je čak do južnog i severnog pola! Često je pisao o svojim utiscima sa putovanja.

Početkom Drugog svetskog rata zarobili su ga Nemci, ali su ga zbog bolesti brzo oslobodili.

Više o životu i naučnom značaju Mihaila Petrovića Alasa pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

06/05/2017 09:22