Na današnji dan rođen Mendeljejev

08/02/2017 09:46

Na današnji dan rođen Mendeljejev

Na današnji dan, 8. februara 1834. godine, rođen je ruski hemičar, akademik i naučnik koji je sastavio periodni sistem elemenata, Dmitrij Ivanovič Mendeljejev.

Mendeljejev je nakon školovanja počep da radi kao profesor na Tehnološkom institutu i Državnom univerzitetu u Sankt Peterburgu, a tada je napisao i objavio udžbenik u dva toma – “Principi hemije”.

Zbog značajne uloge u razvijanju hemije kao nauke, ruski car je Mendeljejevu dao ulogu direktora Agencije za mere i težine, pa je upravo ovaj naučnik u Rusiju uveo metrički sistem.

Pre nego što je Mendeljejev napravio Periodni sistem elemenata, isto su pokušavali i naučnici pre nega – ali bez uspeha. Sve do 1863. godine u svetu je bilo poznato samo 56 elemenata, a Mendeljejev je uveo i druge – do tada neotkrivene.

Više o životu i ulozi Mendeljejeva kao “oca savremene hemije” pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

08/02/2017 09:46