Na današnji dan Martin Luter King dobio Nobelovu nagradu

10/12/2016 11:36

Na današnji dan Martin Luter King dobio Nobelovu nagradu

Na današnji dan, 10. decembra 1964. godine, svojim zalaganjem u borbi za građanska prava crnaca, Nobelovu nagradu za mir dobio je Martin Luter King.

Rođen je u Atlanti, u Sjedinjenim Američkim državama 15. januara 1929. godine. Nakon srednje škole, u kojoj je preskočio dva razreda jer je bio izuzetno napredan za svoje godine, upisao je Morhaus Koledž i stekao diplomu iz sociologije.

Ubrzo nakon toga, upisao se na Krozer Teološku Bogosloviju i za tri godine dobio diplomu, kako bi doktorsku diplomu iz teologije stekao na Univerzitetu u Bostonu, nakon čega je postao baptistički sveštenik.

Njegova aktivnost u društvu imala je za cilj da u američkom društvu svi dobiju ista prava koja ne bi moglo da ugrozi ni poreklo ni rasa.

Jedna od prvih akcija Martina Lutera Kinga bio je “Bojkot autobusa Montgomerija”. Sve je počelo kada je Rosa Parks, afroamerička aktivistkinja za ljudska prava odbila da mesto u autobusu ustupi belcu, zbog čega je provela noć u pritvoru.

Njegov govor “Imam san” postao je jedan od najpoznatijih u istoriji.

Više o životu i borbi Martina Lutera Kinga pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih istorijskih ličnosti nalaze se OVDE.

10/12/2016 11:36