Inteligentni ljudi su manje srećni?

04/08/2022 13:38

Inteligentni ljudi su manje srećni?

Da li ste znali da se natprosečno inteligentni ljudi najbolje osećaju kada su sami?

Naime, rezultati sprovedenog istraživanja otkrili su da veća inteligencija uzrokuje manje srećne ljude.

Natprosečna inteligencija usko je povezana sa samoćom

Prema najnovijem naučnom istraživanju osobe sa visokim stepenom inteligencije vole da provode vreme u samoći.

Istraživanje je sproveo tim naučnika sa Univerziteta za menadžment u Singapuru i Fakulteta za ekonomiju i politiku u Londonu. Glavni cilj istraživanja je utvrđivanje veze između mesta gde ljudi žive i stepen zadovoljstva životom.

Rezultati su pokazali da je većina srećnija i zadovoljnija kada je okružena dragim i voljenim ljudima, dok je natprosečno inteligentnima najbolje kada su sami.

U potrazi za odgovorom na pitanje zašto je to tako, naučnici sugerišu da se u većinskim zajednicama osećamo nelagodno, jer mozak nije evolucijski prilagođen za rad i saradnju u manjim grupa. Što je osoba inteligentnija to se manje prijatno oseća u velikim grupama.

Kada su u pitanju osobe koje se najbolje osećaju u društvu prijatelja, odgovor na pitanje zašto je tako glasi: prijateljstvo nas usrećuje i zadovoljava potrebu za ljubavlju i privrženošću. Ono nam, naime, pruža osećaj da smo nekome potrebni.

Stručnjaci ističu da ovo ne znači da su inteligentni ljudi nesrećni kada su sa drugima, već da najviše spokoja imaju kada su sami. Oni svet posmatraju iz druge perspektive i bolje zadiru u svoju suštinu, nego kada su u zbrci.

04/08/2022 13:38