Studentkinja fizike otkrila novu planetu!

13/09/2018 15:44

Studentkinja fizike otkrila novu planetu!

Studentkinja Merin Peterson sa Univerziteta Montreal, sasvim slučajno otkrila novu egzoplanetu.

Studenti prve godine studija fizike uz saradnju sa profesorom Bjornom Benekeom pronašli planetu dva puta veću od Zemlje.

Otkrivena nova egzoplaneta

Meri Peterson je uzimala podatke s NASA Keplerovog teleskopa i provlačila ih je kroz program koji je osmišljen tako da pomogne identifikaciji potencijalnih egzoplaneta.

“To nije samo potraga za iglom u plastu sena, to je kao potraga za nečim što nije tamo. Shvatili smo da je nešto tamo kada nam je postalo jasno da nešto blokira svetlost zvezde”, izjavila je Petersonova.

Postoji mnogo egzoplaneta unutar Mlečnog puta, a njihova orbita oko zvezda umnogome je slična Wolf503b.

Kako u našem Sunčevom sistemu nema planeta te veličine, astronomi nisu sigurni da li je Wolf503b napravljen od gasa ili stene.

Svaka zvezda koja je vidljiva okom, okružena je planetama, ističu stručnjaci iz NASA-e.

Otkrivena egzoplaneta, Wolf 503b, dva puta je veća od Zemlje, a udaljena je 145 svetlosnih godina. Nalazi se u konstelaciji Device u 6. sazvežđu zodijaka.

13/09/2018 15:44