Na današnji dan rođen Njutn

04/01/2016 13:03

Na današnji dan rođen Njutn

Na današnji dan, 4. januara 1643. godine, rođen je jedan od najznačajnijih naučnika u istoriji, engleski fizičar, matematičar, mehaničar i astronom, Ser Isak Njutn.

Nakon veoma nesrećnog detinjstva, sa 12 godina krenuo je u Kraljevsku školu u Grantamu, gde je prvo učio društvene nauke. Pet godina kasnije majka ga primorava da napusti školovanje i postane farmer.

Srećom, Njutn nije bio ni zainteresovan ni sposoban da radi taj posao, pa mu je majka dozvolila da nastavi školovanje.

Nakon Kraljevske škole, Njutn je 1661. godine upisao Univerzitet u Kembridžu, gde je pokazao svoje interesovanjeza matematiku, optiku, fiziku i astronomiju. Nakon što je Univerzitet zatvoren zbog epidemije kuge, Njutn se vraća u rodni Vulstorp gde je počeo da razmišlja o zakonima gravitacije.

Na Kambridž se vratio 1667. godine, gde je uskoro postao i profesor na Lukasovoj katedri matematike.

Više o životu i naučnim otkrićima Ser Isaka Njutna počitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

04/01/2016 13:03