Koliko je higijena zanimljiva?
Povezane objave
Higijena je pola zdravlja – to niko ne može da ospori. Kao važan deo naše svakodnevnice i zdravog života, higijena može biti i zanimljiva. Ovo su samo neke od činjenica o higijeni koje je prikazuju iz drugog ugla.
- Reč “higijena” dolazi od reči Hygieia, a to je i ime grčke boginje zdravlja, čistoće i meseca.
- Naše telo je dom za više od 1.000 različitih vrsta bakterija. U ljudskom telu postoji više klica nego što ima ljudi u SAD-u.
- Studija u kojoj je učestvovalo više od 11.000 dece, pokazala je da preterana higijena u okolini može povećati rizik od atopijskog dermatitisa i astme.
- Drevni Egipćani i Asteci posekotine i opekline na telu lečili su utrljavanjem urina na kožu. Poznato je da ključna hemikalija u urinu – urea – efikasno ubija gljivice i bakterije.
- Iako postoji verovanje, koje je veoma popularno, da “pravilo-od-pet-sekundi” stvarno važi kada hrana padne na pod – to nije istina. Bakterije zaraze hranu u istom trenutku.
- Prva četkica za zube nastala je 1498. godine u Kini i sastojala se od dlaka sibirske svinje.
- 60% muškaraca i 40% žena ne peru ruke nakon odlaska u toalet.
- Na tastaturi ima više bakterija nego u WC-u.
- Ukoliko pustite vodu u WC šolji a pre toga ne spustite poklopac, rizikujete da se klice rasprište dva metra oko šolje.
- Redovnim pranjem ruku smanjuje se mogućnost oboljenja, prehlada i dijareje.
- Istraživanjem se došlo do podatka da na jednom kvadratnom centimetru ručne torbe može se naći do 25.000 bakterija, trećina torbi na sebi nosi i fekalne bakterije, a razlog za sve ovo je to što torbe često dolaze u dodir sa veoma prljavim mestima, kao što su javni prevoz, javni toaleti, restorani, podovi…
- Korišćen sunđer za pranje suđa može sadržati na hiljade bakterija na samo jednom kvadratnom centimetru, a neka od ovih bakterija može biti i salamonela. Zbog sitnih pukotina, sunđer je idalno mesto za bakterije, zbog toga je bitno da ga redovno menjate.
Pogledajte još:
Zašto stare knjige i novine požute?
Simboli - moćni oblici koji su menjali svet!
Poseta Fejsbuku prepolovljena?
Sta je sintetička biologija?
Pronađen ljudski mozak star 2.600 godina
Kako su građene kineske piramide?
Na današnji dan preminuo Čarls Bukovski
Koju reč je Oksfordski rečnik odabrao za 2018-tu godinu?
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*