Kragujevac: Snimanje zuba u 3D

06/11/2014 10:49

Kragujevac: Snimanje zuba u 3D

Juče je Medicinski fakultet u Kragujevcu prvi u Srbiji dobio najmoderniji uređaj za 3D kompjuterizovanu tomografiju, a biće od koristi i studentima i pacijentima.

Tatjana Kanjevac, prodekanka za nastavu na akademskim studijama stomatologije, rekla je da je uređaj nemačke proizvodnje, marke “sirona orthophos”, a koristi rendgenske zrake da na računaru napravi 3D sliku glave i vrata pacijenta.

Izgled aparata

Izgled aparata. Foto: titanzahn.de

Primena aparata je višestruka, a zračenje je u mnogome smanjeno nego na aparatima koji su se do sada koristili. Na snimku se može videti sve – vilica, kosti, zglobovi, zubi, i sve drugo što je lekarima potrebno. Ovaj uređaj našao je svoju namenu i u forenzičkoj stomatologiji jer se uz pomoć snimaka može tačno odrediti starost analiziranih kostiju vilice i zuba.

Izvor: Blic

06/11/2014 10:49