Novi Sad: Mesec arheologije na FF

10/05/2016 12:32

Novi Sad: Mesec arheologije na FF

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu tokom maja meseca održavaće se predavanja u okviru manifestacije “Mesec arheologije na Filozofskom”.

Predavanja za cilj imaju pružanje prilike studentima, široj javnosti, kao i stručnoj publici da se bolje upoznaju sa arheologijom, njenim okvirima, mogućnostima i dostignućima.

Na ovaj način Filozofski fakultet pokušava da pokaže na kojinačin arheologija kao nauka tumači prošlost pomoću materijalnih ostataka i uči različitostima ljudske zajednice u prostoru i kroz vreme.

Malo je poznato i to da je arheologija zaslužna i za stvaranje kulturnog nasleđa i za njegov značaj u kreiranju različitih nivoa savremenih identitestskih određenja.

Predavanja, kojima mogu prisustvovati svi zainteresovani, održavaće se utorkom i četvrtkom od 18 časova u kino-sali Filozofskog fakulteta, a pokrivaće širok raspon tema – od uloge arheologije u savremenom svetu do rezultata najnovijih istraživanja različitih perioda prošlosti.

Prvi susret na predavanjima zakazan je za utorak, 10. maj, gde će predavanje držati profesor dr Aleksandar Palavestra, dok će u četvrtak, 12. maja predavanje držati profesor dr Staša Babić sa Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Program predavanja “Mesec arheologije na Filozofskom”

• 10. maj – prof. dr Aleksandar Palavestra
    Šta je arheologija i čemu ona služi?
  • 12. maj – prof. dr Staša Babić
    Klasični uzori i kako ih steći
  • 17. maj – Dušanka Veselinov, viši stručni saradnik
    Zaštitna arheološka istraživanja u Novom Sadu od 2010 – 2015. godine
  • 19. maj – mr Lidija Balј, viši kustos
    O odrastanju dece u praistoriji– o igri i igračkama kao svedočanstvima detinjstva
  • 24. maj – dr Ivan Vranić, naučni saradnik
    Arheološki lokalitet “Kale” u Krševici: gvozdeno doba centralnog Balkana i grčki svet
  • 26. maj – dr Marko Janković, naučni saradnik
    Arheologija rimske dokolice
  • 31. maj – asis. dr Monika Milosavlјević
    Mošti, relikvije i arheolozi kao plјačkaši grobova
  • 02. jun – doc. dr Dejan Radičević
    Rudnici i trgovi srednjovekovne Srbije. Srednjovekovni Rudnik u svetlu arheoloških istraživanja

Ulaz na predavanja je besplatan i otvoren za javnost.

10/05/2016 12:32