Devet fakultetskih diploma koje donose slabu zaradu

25/11/2013 00:36

Devet fakultetskih diploma koje donose slabu zaradu

Portal Business Insider napravio je listu 10 fakultetskih diploma koje ne donose dobru zaradu u SAD. Na drugoj strani, istraživanje Georgetown Centera pokazalo je da zaposleni u granama ljudskih resursa i unapređenja imaju prosečni godišnji prihod 70 hiljada dolara.

Evo liste 9 fakultetskih diploma koje ne donose dobru zaradu.

• Kriminalistika i vatrogasna služba

Iako je ovaj posao stresan i jako opasan, nije dobro plaćen. Zaposleni sa ovakvim diplomama imaju prosečnu zaradu 66 hiljada dolara godišnje.

• Grafički dizajn i komercijalna umetnost

Zaposleni sa ovim diplomama zarađuju manje od vatrogasaca, oko 50 hiljada dolara godišnje, dok uz master zarada može dostići i do 61 hiljadu dolara godišnje.

• Muzička akademija

Muzičari imaju godišnju zaradu do 46 hiljada dolara.

• Mediji

U SAD-u godišnja zarada novinara je 51 hiljada dolara, dok novinari sa diplomom godišnje zarade dve hiljade dolara više.

• Marketing i istraživanje tržišta

Prosečna zarada je 65 hiljada dolara što je slično kao u kriminalistčkoj struci, dok sa diplomom ova cifra dostiže 80 hiljada dolara godišnje.

• Hemijski inženjering

Nakon studija prosečna plata hemijskog inženjera je 94 hiljade dolara godišnje, dok inženjeri sa godinama iskustva imaju 102 hiljade.

• Informacione tehnologije

IT stručnjaci iz oblasti obrade, unosa i kontrole podataka godišnje u Sjedinjenim Američkim Državama zarade 81 hiljadu dolara, dok oni koji su završili tri godine fakulteta oko 66 hiljade.

• Farmaceuti

Farmaceuti nakon 4 godine studija zarade i do 108 hiljada dolara, a studenti oko 110 hiljada.

• Jezici i dramska umetnost

Studenti dramskih umetnosti najmanje zarađuju, oni u SAD-u godišnje zarade oko 58 hiljada dolara.

Izvor: Gde Investirati

25/11/2013 00:36