Na današnji dan preminuo Josif Pančić

08/03/2017 09:28

Na današnji dan preminuo Josif Pančić

Na današnji dan, 7. marta 1888. godine, preminuo je prvi predsednik Srpske kraljevske akademije, lekar i botaničar, Josif Pančić.

Rođen je 5. aprila 1814. godine u Bribiru u Hrvatskoj. Osnovno obrazovanje stekao je u Gospiću, dok je gimnaziju završio u Rijeci. Nakon toga školovanje je nastavio u Zagrebu na višoj školi, da bi studije medicine upisao na univerzitetu u Pešti.

Posle medicinskog fakulteta radio je kao privatni lekar u Budimu, ali se ubrzo seli u Banat, gde je radio kao lekar i nastavnik, a u slobodno vreme proučavao je floru tih krajeva.

Nakon upoznavanja sa Vukom Karadžićem, sa kojim se sprijateljio u Beču gde je došao istraživajući i proučavajući prirodu, Pančić se vraća u Srbiju, gde je obilazio užički kraj i izučavao biljni svet.

Za vreme epidemije trbušnog tifusa u okolini Jagodine Pančić je pozvan da radi kao lekar, a za samo pola godine uspeo je da suzbije ovu bolest. Tokom boravka na ovoj teritoriji upoznao se sa biljnim svetom Jagodine, Belice i Crnog vrha.

Obilazeći planinu Taru Pančić je pronašao do tada nepoznati četinar koji je po njemu dobio ime – Pančićeva omorika.

Više o životu i radu Josifa Pančića pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

08/03/2017 09:28