Na današnji dan preminuo je Skot Ficdžerald

21/12/2015 16:35

Na današnji dan preminuo je Skot Ficdžerald

Na današnji dan, 21. decembra 1940. godine, preminuo je američki pisac, jedan od najznačajnijih pisaca 20. veka, Frensis Skot Ficdžerald.

skot-ficdzeraldRođen je 24. septembra 1896. godine u Sent Polu (Minesota). Tokom detinjstva kratko je živeo i u Njujorku. Školovanje je započeo u katoličkoj školi.

Kao jedan od najznačajnijih pisaca 20. veka u Americi, predstavlja člana grupe pisaca koji su se nazivali “izgubljena generacija”, među kojima je, pored Ficdžeralnda bio i Ernest Hmingvej, Dos Pasos, Tomas Vulf, Vilijam Fokner.

Skot Ficdžerald pisao je romane i kratke priče, a već prvim delima opisivao je “doba džeza” u kom je živeo i čiji je naziv i značenje sam definisao.

Tokom 20-tih godina 20. veka živeo je u Parizu, kada je stvarao dela boemske književnosti sa naglašenom kosmopolitskom vizurom na svet.

U njegovom stvaralaštvu nalazi se pet romana, od kojih je poslednji objavljen posthumno, kao i veliki broj kratkih priča i novela u kojima je pisao na temu mladosti, očaja i starenja.

Njegovo najznačajnije delo je roman “Veliki Getsbi” koji je više puta ekranizovan, kao i roman “Blaga je noć”.

Preminuo je sa 44 godine u Holivudu (Los Anđeles) 21. decembra 1940. godine.

Biografije drugih značajnih istorijskih ličnosti nalaze se OVDE.

21/12/2015 16:35