Back to homepage

Odsek za Kompjutersko-mašinsko inženjerstvo

Osnovne strukovne studije:

1. Kompjuterski mašinski sistemi – modul Kompjutersko projektovanje i modeliranje i modul Kompjuterizovani proizvodni sistemi;

Cilj studijskog programa je obrazovanje strukovnih inženjera za potrebe mašinske industrije Srbije, koji će biti kompetentni da brzo i kvalitetno modeluju mašinske elemente i konstrukcije, izrađuju tehničku dokumentaciju, pripreme NC program obrade dela korišćenjem savremenih CAD/CAM paketa i izrade delove na CNC mašinama alatkama. Diplomirani studenti na modulu Kompjutersko projektovanje i modeliranje osposobljeni su za kompjutersko konstruisanje i projektovanje, izradu tehničke dokumentacije (2D i 3D), kompjutersku proveru mašinskih konstrukcija, kompjutersko modeliranje, kompjutersku animaciju i simulaciju, programiranje i dr. Diplomirani studenti na modulu Kompjuterizovani proizvodni sistemi osposobljeni su za projektovanje tehnologije za CNC mašine, programiranje CNC mašina, eksploataciju i održavanje CNC mašina, za rad u tehničkoj i operativnoj pripremi. Takođe, diplomirani studenti mogu raditi u proizvodnji i sektoru kontrole kvaliteta, u informatičkom centru poslovno-proizvodnih sistema, i kao programeri. Nastava se pored Beograda, realizuje i u visokoškolskoj jedinici u Valjevu.

2. Industrijsko inženjerstvo;

Cilj studijskog programa je obrazovanje strukovnih industrijskih inženjera – informatičara za potrebe poslovno-proizvodnih sistema Srbije, koji su sposobni da pripreme proizvodnju korišćenjem najnovijih informatičkih tehnologija. Diplomirani studenti osposobljeni su da unapređuju i planiraju proizvodnju, upravljaju proizvodnjom, uvode standarde i sisteme kvaliteta, rade sa bazama podataka, kreiraju industrijske informacione sisteme, formiraju računarske mreže, programiraju internet aplikacije i dr.

3. Energetska efikasnost i čista energija;

Opšti cilj studijskog programa je da studenti usvoje principe profesionalne etike u svojoj struci, steknu sposobnost analize, sinteze i predviđanja rešenja i posledica, da se podjednako osposobe za samostalno rešavanje problema i za timski rad, steknu sposobnost primene znanja u praksi i praćenja novina u struci, kao i da razviju spretnost u komunikaciji i saradnji sa užim socijalnim i međunarodnim okruženjem.

Diplomirani studenti na studijskom programu Energetska efikasnost i čista energija osposobljeni su da analiziraju sve parametre energetske efikasnosti, projektuju energetski efikasne objekte i upravljaju procesom njihove izgradnje, kao i da ekonomično koriste prirodne resurse Republike Srbije, u skladu sa principima održivog razvoja.