Preko 30.000 ljudi posetilo Festival nauke

09/12/2013 11:12

Preko 30.000 ljudi posetilo Festival nauke

Juče u 20 časova je zatvoren Festival nauke, koji je za četiri dana održavanja posetilo 31.000 ljudi, što je rekordna poseta ovom događaju.

Posetioce iz zemlje i regiona su privukle zanimljive interaktivne postavke, naučni šou programi, razigrane radionice za najmlađe i ozbiljne naučne debate o aktuelnim problemima.

15.000 učenika iz 300 škola je u organizovanim posetama došlo na Festival. Najviše đaka je stiglo iz Čačka, a najduži put su prešli gosti iz Zubinog Potoka, Kosovske Mitrovice, Skoplja, Mrkonjić Grada. Na festivalskim lokacijama dočekalo ih je 550 učesnika iz 52 naučno-obrazovne institucije.

Jedan od posetilaca je čak proslavio rođendan na Festivalu, što potvrđuje da je to mesto i za zabavu i za učenje.

U bivšoj Robnoj kući ”Kluz”, sada poznatoj kao Zepter Expo, posetioci su otkrili tajne naše planete uz pomoć NIS-a i postavke ”Od Zemlje Zemlji”.

fest 2

Najhrabriji su se usudili da ”Zatalasaju geografiju”, mnogi su posmatrali nastanak cunamija na ”Plavoj planeti”, a veliko interesovanje je izazvala i ”Savršena simulacija”, pomoću koje su zainteresovani na kratko postali zvezde filmova.

”Ekspertinejdžeri”, naučnici-školarci su u posebnoj zoni demonstrirali svoje sposobnosti i znanje.

Studentski kulturni centar je bio mesto interesantnih šou programa i zabavnih naučnika iz cele Evrope.

Gosti sa Lund univerziteta su izazvali veliko interesovanje biološkom predstavom ”Šou sa velikim VAU”. Psihološke igre i poznati eksperimenti su privukli brojne posetioce da shvate da ”Po ruci se poznaju junaci”.

U galeriji SKC-a održale su se naučne radionice i brojni eksperimenti, među kojima su se izdvojili francuski trikovi naučne trupe ”Les Atomes Crochus”.

Galerija Narodne banke Srbije je privukla sve zainteresovane za putovanje u svemir, koji su mogli da postanu ”Zvezdani detektivi”, i da se upuste u avanturu ”Pravac svemir”.

fest 3

Zgrada bivšeg Eurosalona je postala naučno igralište za najmlađe posetioce. Njihovu pažnju je zaokupio ”Miš beli-heroj smeli”, a zanimanje je izazvala i postavka ”Čarolije ili laboratorija”.

Preko 3.000 ljudi je obišlo petu festivalsku lokaciju, Naučni centar Muzeja nauke i tehnike, čiji je tvorac koncepta upravo Festival nauke.

Festival nauke je najveći događaj u regionu kojim se promovišu nauka i obrazovanje.

Generalni sponzor Festivala nauke je kompanija NIS koja se oslanja na naučno-tehničke aktivnosti, primenu novih tehnologija i inovacija u svim oblastima poslovanja u cilju ostvarivanja rasta i razvoja kompanije. Prijatelj manifestacije je MT:S, a sponzori su Erste banka, kompanije Koka Kola, McDonalds, Imlek, Bambi i Grafix.

Festival su podržali Centar za promociju nauke, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu, opština Savski venac, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kao i strane ambasade i kulturni centri, navedeno je u saopštenju.

09/12/2013 11:12