Sve poslastice iz Gugl prodavnice

26/11/2014 12:29

Sve poslastice iz Gugl prodavnice

Pre nekoliko nedelja Gugl je izbacio novu verziju svog Android operativnog sistema, Android Lollipop 5.0.

Ova verzija sistema je samo poslednja u nizu koju je Gugl stvorio, a u poslednjih šest godina bilo ih je poprilično. Gugl je svaku poslasticu nazvao po određenoj poslastici ili slatkišu, i to po abecednom redu. Poslednja u nizu je bila na slovo L, a odlučeno je da će to biti Lollipop (lizalica).

Pogledajte koje su to sve verzije do sada izašle, koje su inovacije donele, kada su izašle, i što je najzanimljivije, po kojoj poslastici su dobile ime.

Verzija Datum objave Karakteristike
 1.0 G1  Februar 2008. GPS, Bluetooth, multitasking, Integracija sa Google servisima, YouTube, Android Market (oko 35 aplikacija).
 1.5 Cupcake  April 2009. Uvedene kategorije u Android Marketu, univerzalna pretraga za sve, integrisana galerija.
 1.6 Donut  Septembar 2009. Virtuelna tastatura, kamkorder opcija za kameru, stereo Bluetooth, vidžeti i folderi na početnom ekranu, copy/paste za pretragu, direktan aploud na Jutjub.
 2.0 Eclair  Oktobar 2009. Više korisničkih naloga, univerzalni imejl inboks, pretraga SMS poruka, podrška za digitalni zum, Bluetooth 2.1.
 2.2 Froyo  Maj 2010. Pet početnih ekrana, podrška za HotSpot, prebacivanje aplikacija na SD karticu, Adobe Flash 10.1.
 2.3 Gingerbread  Decembar 2010. Redizajniran copy/paste, podrška za NFC, podrška za prednju kameru.
 3.0 Honeycomb  Februar  2011. Podrška za 3D grafiku, privatni mod za internet pretragu, video četovanje za Google Talk, full screen za galeriju.
 3.1 – 3.2.6 Honeycomb  Maj 2011. – Februar 2012. Podrška za periferije poput miševa i tastatura, više opcija sa vidžetima, ispravljeni brojni bagovi.
 4.0 Ice Cream Sandwich  Oktobar 2011. Lakše pravljenje foldera, redizajnirani Google servisi, podrška za 16 otvorenih tabova u Chrome-u, mogućnost promene Launcher-a, Roboto font, gašenje aplikacija u pozadini, Android Beam, podrška za Wi-Fi Direkt.
 4.1 Jelly Bean  Jul 2012. Lakša interakcija sa notifikacijama, promena veličine vidžeta iz aplikacija, podrška za više jezika, pregled fotografija u filmstrip modu, Chrome kao glavni pregledač, Google Now servis.
 4.2 – 4.3 Jelly Bean  Novembar 2012 – Oktobar 2013. Vidžeti na zaključanom ekranu, brza podešavanja u notifikacijama, novi skrinsejver, isti interfejs za sve uređaje, podrška za 4K rezoluciju.
 4.4 KitKat  Oktobar 2013. Velika promena u interfejsu, providni status bar, mogućnost da se aplikacije vide preko celog ekrana, veličina operativnog sistema je značajno smanjena da mogu da ga koriste i telefoni sa slabijim hardverom.
 5.0 Lollipop Oktobar 2014. Velika promena u dizajnu interfejsa, notifikacije se prikazuju na početnom ekranu, novi pregled pokrenutih aplikacija, mod za “gostujućeg korisnika”, poboljšana štednja baterije.

Izvor: Blic

26/11/2014 12:29