Naredne dve godine nema posla za lekare i učitelje

09/12/2013 11:48

Naredne dve godine nema posla za lekare i učitelje

Do 2016. godine u javnom sektoru neće moći da se zaposle ni najbolji studenti medicine, mašinstva i drugih fakulteta.

Novi Zakon o budžetskom sistemu predviđa zamrzavanje zapošljavanja na sve pozicije koje se isplaćuju iz državnog budžeta, do kraja 2015. godine.

Mladi neće biti u mogućnosti da konkurišu za posao u javnim preduzećima, državnoj upravi, zdravstvu, prosveti. Neće im biti od pomoći ni izuzeci, jer je Vlada ”pomilovala” samo rukovodeće kadrove. Zakon, koji treba da stupi na snagu prvog dana 2014. godine predviđa mogućnost zaposlenja za sudije, tužioce, imenovana i postavljena lica u državnim organima i opštinama.

Država će moći da zapošljava i direktore javnih preduzeća, ustanova i agencija, ali ne i ljude koji su tek završili fakultet i nemaju radnog iskustva.

Anketa Unije poslodavaca Srbije je pokazala da 40% preduzetnika ne namerava zapošljavanje mladih ljudi u narednoj godini. Od 40.000 ljudi koji se svakog meseca prijave na biro rada 18.000 je mlađe od 30 godina.

• 750.000 ljudi zapošljava javni sektor
  • 2,2 miliona ukupno zaposlenih u Srbiji
  • 30.000 ljudi je višak u javnom sektoru
  • 40 odsto je veća plata u javnom sektoru nego u privatnom
  • 18.000 mlađih od 30 godina se mesečno prijavi na biro rada
U Ministarstvu finansija nisu želeli da kažu hoće li u javnom sektoru biti mesta za najbolje studente. Ministar finansija Lazar Krstić je u Skupštini tokom rasprave o budžetu izjavio da Vlada nije želela da zustavi zapošljavanje gde je to i opravdano.

”Morali smo da napravimo sistem kontrole i da definišemo koji su kadrovi potrebni javnom sektoru. Ranije nije bilo kontrole, a do pre nekoliko meseci nismo znali ni koliko ljudi radi na teret budžeta”, rekao je Krstić. Dodao je da su direktori javnih preduzeća izuzetak, jer otkaz jednog automatski znači potrebu za novim.

Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta, podseća da javni sektor zapošljava 750.000 ljudi.

”Prema ranijim procenama Svetske banke, imamo višak od 30.000 ljudi. To između ostalog govori da ukoliko želimo zdravu privredu, treba da imamo i svedeniji i racionalniji javni sektor”, rekao je Vučković.

Od januara smanjenje plata u javnom sektoru

U petak su poslanici Skupštine Srbije usvojili Zakon o umanjenju neto prihoda lica u javnom sektoru. Ovaj zakon predviđa da se od 1. januara sledeće godine smanje plate u javnom sektoru, koje su u neto iznosu iznad 60.000 dinara. Za razliku zarade koja prelazi 60.000 porez će biti 20%, a za razliku preko 100.000 dinara porez će biti 25%.

Izvor: 24 sata

09/12/2013 11:48