Prijava za praksu “Novija arhitektura Beograda”

20/01/2016 11:50

Prijava za praksu “Novija arhitektura Beograda”

Studenti osnovnih, master i doktorskih studija iz Srbije i regiona mogu se do 15. marta 2016. godine prijaviti za praksu “Novija arhitektura Beograda”.

U okviru prakse studenti će imati priliku da 10. juna 2016. godine od 11 do 17:30 časova obiđu znamenite građevine i kulturno-istorijske celine Beograda.

Zainteresovani studenti se mogu prijaviti za jednu od sledećih grupa, koje će voditi specijalizovani stručnjaci:

• Zabranjeni objekti – arhitektura beogradski ambasada (voditelj – Ivan R. Marković)
  • Sakralna arhitektura Beograda (Ana Kostić, Đurđija Borovnjak, Đorđe Mandrapa)
  • Od Plečnika do Horvata: Slovenački i hrvatski arhitekti u Beogradu (Alen Žunić i Nebojša Antešević)
  • Višeznačni simboli na fasadama Beograda – između mita i stvarnosti (Aleksandar Kadijević)
  • Graditeljsko nasleđe Savske padine (Mirjana Poter Blagojević, Marko Nikolić)
  • Jevrejska graditeljska baština Beograda (TIjana Zebić)
  • Ar Deko stil u Beogradu (Bojana Popović)
  • Javna spomenička skulptura u urbanizmu Beograda (Igor Borozan)
  • Nasleđe Krunske ulice (Ljiljana Miletić Abramović)
  • Prvi Beogradski sajam i početak urbanizacije Novog Beograda (Saša Mihajlov, Marina Pavlović)
  • Između romantičarske nostalgije i civilizacijske utopije: Beogradski opus Aleksandra Deroka (Aleksandra Ilijevski)
  • Ekspresionizam u savremenoj arhitekturi Beograda (Đorđe Alfirević)
  • Tragom delatnosti Milana Zlokovića (Milan Milovanović)
  • Ruski emirgranti u arhitekturi Beograda (Jelena Knežević)
  • Između folkorizma i modernizma: beogradski opus Branislava Kojića (Vladana Putnik)

Svaka grupa može da se sastoji od najviše 30 učesnika.

Na praksi se ukupno može naći 450 studenata: 160 sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, 140 sa Aritektonskog i drugih fakulteta Univerziteta u Beogradu, 50 studenata FTN-a iz Novog Sada, 100 studenata iz Niša, Kragujevca, Zagreba, Ljubljane, Sarajeva i drugih akademskih centara u regionu.

U amfiteatru Filozofskog fakulteta 10. juna, od 19 do 22 časa održaće se završni skup učesnika sa tematskim panelom Beograda i proces urbane obnove. Predavači će biti profesor dr Eva Vaništa Lazarević i mr Svetlana Dimitrijević Marković.

Za učestvovanje na stručnoj praksi “Novija arhitektura Beograda” potrebno je prijaviti se slanjem mejla nosiocu poduhvata – dr Aleksandru Kadijeviću (redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu), na adresu [email protected].

Mejl prijave mora da sadrži: ime i prezime, mejl adresu, broj indeksa, godinu studiranja matičnog fakulteta i naziv odabrane grupe.

Literaturu u PDF formatu o temi grupe i dnevnu maršutu za 10. jun, svi polaznici će dobiti pravovremeno na mejl.

Praksu su podržali: Filozofski fakultet u Beogradu, Studentski parlament Filozofskog fakulteta, Klub studenata Istorije umetnosti, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Muzej primenjene umetnosti, Studio “Alfirević”, udruženje “Distrikt 6”, arhitektonski portal “Superprostor”, ambasade Italije, Francuske, SAD, Češke Republike, Norveške i Alžira.

20/01/2016 11:50