Za Univerzitet u Beogradu zahtevaju nacionalni status

09/10/2013 07:42

Za Univerzitet u Beogradu zahtevaju nacionalni status

Beogradski Univerzitet mogao bi da dobije status nacionalnog, ako Vlada Srbije prihvati ovakav predlog. Profesor doktor Branko Kovačević pokrenuo je predlog da sa tradicijom dugom više od dva veka, Univerzitet u Beogradu ponese titulu nacionalne institucije.

Ovaj predlog je promovisan pred novom generacijom studenata Pravnog i Filozofskog fakulteta.

Podršku su dobili od rektora prof. dr Vladimira Bumbaširevića i sadašnje uprave.

“Sve ozbiljne države imaju svoje nacionalne univerzitete, pa bi i naš najstariji trebalo da dobije takav status. To bi bio snažan nacionalni brend za Srbiju – smatra prof. dr Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. U Americi je to Univerzitet Virdžinija, koji danas nije najprestižniji, ali je izabran kao jedan od najstarijih. Imaju ga i Kina, Australija, Grčka… Naš univerzitet stariji je od mnogih drugih nacionalnih.” kazao je Vladimir Bumbaširević.

Razlog za dobijanje nacionalnog statusa nije samo zbog starosti već i zbog kvaliteta Univerziteta u Beogradu.

Da bi ovaj predlog bio realizovan potrebno je da Vlada Srbije i njeni poslanici usvoje izmene Zakona o visokom obrazovanju.

09/10/2013 07:42