Peščana oluja na Marsu dovela do gubitka kontakta sa vozilom

20/06/2018 15:56

Peščana oluja na Marsu dovela do gubitka kontakta sa vozilom

Robotsko vozilo “Oportjuniti” izgubilo je kontakt sa Zemljom.

Naime, robotsko vozilo američke svemirske agencija Nasa koje se nalazi na Marsu, izgubilo je kontakt sa Zemljom, nakon peščane oluje.

Oportjuniti van dometa

Džinovska peščana oluja zahvatila je Mars i blokirala svetlost sa Sunca. Do kasnih jutarnjih sati kotrolori leta u Nasi pokušali su da stupe u kontakt s roverom “Oportjuniti”, ali bez odgovora.

Oluja je počela da jača krajem maja, a trenutno pokriva četvrtinu Marsa.

Nasini kotrolori smatraju da će biti potrebno nekoliko dana, kako bi sunčeva svetlost prodrla do Oportjunitija i kako bi vozilo napunilo baterije, preko odgovarajućih solarnih panela.

Rovere “Oportjuniti” i “Spirit” lansirala je američka svemirska agencija, 2003. godine, kako bi ispitali marsovske stene i tlo.

Iako je “Spirit” prestao da radi pre nekoliko godina, “Oportjuniti” natavlja svoju misiju i istražuje udaljene predele, daleko duže od očekivanog.

20/06/2018 15:56