Da li se besne osobe precenjuju?

31/08/2018 14:29

Da li se besne osobe precenjuju?

Osobe koje su stalno neraspoložene, odnosno ljute i kojima uvek sve smeta, verovatno nisu pametne koliko misle.

Ne, ovo nisu naše želje, već podatak naučnog istraživanja.

Ljuti i precenjeni

Naime, bes se u velikoj meri razlikuje od ostalih negativnih emocija, navode stručnjaci.

Istraživanja su pokazala da je bes neobična negativna emocija, koja je povezana sa pozitivnim osobinama, poput optimizma. Međutim, na koji način bes utiče na inteligenciju, nije jasno.

Tim stručnjaka sa Varšavskog univerziteta u Poljskoj smatra da su besni ljudi podložniji tome da se precene koliko su inteligentni.

Kako bi ispitali ovu tvrdnju, istraživači su anketirali preko 520 učenika u osnovnim školama u Varšavi. Na osnovu odgovora učenika, istraživači su pokušali da utvrde koliko brzo i koliko često se deca naljute. Zatim su ponovo anketirani kako bi sami procenili svoju inteligenciju pre testa inteligencije, koji su takođe odradili.

Rezultati su pokazali da su učenici koji su imali veću tendenciju da se ljute precenili su svoje kongitivne sposobnosti. Oni učenici koji su više bili neurotični, potcenjuju svoju inteligenciju. Neurotičnost se odnosi na negativnu osobiniu koja uključuje iracionalnu anksioznost i preveliki stres.

Naučnici objašnjavaju, da narcizam igra ključnu ulogu u tome kako se ljudi ocenjuju. Jača ljutnja i njen rast povezani su sa “narcističkim iluzijama”.

Iako su stručnjaci otkrili vezu između ove dve osobine, i dalje je nepoznata uzročno-posledična veza između besa i precenjivanja inteligencije. Studija je ocenila ljutnju kao ličnu osobinu, dok je bes privremena emocija.

31/08/2018 14:29