Napravljen robot koji menja oblik?

08/11/2018 14:34

Napravljen robot koji menja oblik?

Roboti, poput onih iz poznatog filma Terminator, uskoro će postati realnost.

Naime, kineski naučnici napravili su prototip robota inspirisani upravo ovom franšizom.

Stvarni Treminator

Metalni roboti koji menjaju oblik i “vidaju rane sami sebi”, baš poput onih iz Terminatora, uskoro postaju stvarnost.

Zahvaljujući naučnicima s Univerziteta nauke i tehnologije u Kini i Univerziteta Volongong u Australiji, napravljen je robot koji će se koristiti za područja koja su nepristupačna ljudima ili kao navigacija za područja gde se dogodila katastrofa.

Robot je napravljen od malog plastičnog kruga, litijumske baterije i mekog srebrnog metala.

Kako navode naučnici, tečne legure su pogodne za proizvodnju mekih robota zbog fleksibilnosti i velike površinske osetljivosti, koja može da se kontroliše. Mogu se koristiti u različitim poljima od vojske do medicine.

Istraživač Tang Šijang ističe da će se u budućnosti razvijati meki roboti od tečnog materijala koji će moći da se koriste u specijalnim misijama, potragama i za spašavanje života. Naime, roboti će menjati oblik, pa će tako lako stizati do područja koja su nepristupačna za ljude.
08/11/2018 14:34