Na današnji dan umro Džozef Pulicer

29/10/2015 13:30

Na današnji dan umro Džozef Pulicer

Na današnji dan 29. oktobra 1911. godine, preminuo je američki novinar, začetnik “žute štampe” i osnivač Pulicerove nagrade, Džozef Pulicer.

Rođen je u mestu Mako, 10. aprila 1847. godine, na teritoriji tadašnjeg Austrijskog carstva, današnje Mađarske. Sa 17 godina je emigrirao u Ameriku

Bio je novinar, vlasnik listova Post-Dispeč u Sent Luisu, World i Evening World u Njujorku. U svojim tekstovima iznosio je upečatljive primere društvene i ekonomske nejednakosti i težio je reformama .

Svojim radom stekao je status osnivača senzacione štampe u Americi, takozvane “žute štampe“.

Pre nego što je postao novinar, u Americi je radio na utovaranju robe na brodove, bio je i konobar i grobar.

Svoju novinarsku karijeru započeo je radom kao reporter, prvo u novinama St. Louisa, a 1872. godine ih kupuje za samo 3.000 dolara. Nakon toga, kupuje još nekoliko novina i polako postaje jedan od najmoćnijih ljudi u medijskom svetu.

Džozef Pulicer je osnovao fond iz kog se dodeljuju nagrade u 21 kategoriji. Pulicerove nagrade mogu dobiti samo državljani Amerike i to u ovlastima kao što su: američka istorija,karikatirua, poezija, drama, roman, novinarstvo, muzika.

Pulicer je na Kolumbija univerzitetu 1903. godine osnovao i prvu novinarsku školu.

Više o životu Džozefa Pulicera pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih istorijskih ličnosti nalaze se OVDE.

29/10/2015 13:30