Na današnji dan rođena je Inge Leman

13/05/2017 10:32

Na današnji dan rođena je Inge Leman

Inge Leman, danska seizmološkinja – zaslužna za otkrivanje zemljinog unutrašnjeg jezgra, rođena je na današnji dan, 13. maja 1888. godine.

Na njen intelektualni razvoj najviše je uticao njen otac – Alfred Georg Lidvik Leman, koji je bio eksperimentalni psiholog.

Visoko obrazovanje je stekla studirajući matematiku na Univerzitetu u Kopenhagenu i Univerzitetu u Kembridžu.

Inge Leman je dobila zadatak 1936. godine da iz postojećih seizmatičkih podataka dokaže da kora Zemljinog jezgra nije jedna istopljena sfera, ali da unutrašnje jezgro ipak postoji.

Ona je iznela postulat prema kome naša planeta ima dodatno unutrašnje jezgro, koje ima fitičke osobine koje se razlikuju od onih u spoljašnjem jezgru. Ovo je dokazala na osbnovu posmatranja P-talasa kod zemljotresa.

Ovakav zaključak je brzo prihvaćen od strane seizmologa, a njen rad je višestruko nagrađivan.

Preminula je 21. februara 1993. godine, u svojoj 104 godini života u rodnom Kopenhagenu.

13/05/2017 10:32