Na današnji dan preminuo Napoleon

05/05/2017 09:34

Na današnji dan preminuo Napoleon

Na današnji dan, 5. maja 1821. godine, preminuo je francuski imperator – jedan od najvećih vojskovođa na svetu, Napoleon Bonaparta.

Rođen je 15. avgusta 1769. godine u gradu Ajačo na Korzici, u uglednoj, gospodskoj porodici, kao četvrto od 11 dece.
Školovanje je započeo u školi za dečake u rodnom gradu, da bi sa 10 godina krenuo u vojnu školu za aritokrate u Brijanu u Francuskoj, zajedno sa svojim starijim bratom Džozefom.

Postao je drugi poručnik francuske vojske 1785. godine, da bi 11 godina kasnije unapređen u komandanta francuske vojske. Imao je mnogo uspeha u svojim vojnim pohodima.

Pročitajte neke od najzanimljivijih citata Napoleona Bonaparte!

Kada je došao period velike krize u Francuskoj, Napolen je to iskoristio kako bi izveo državni udar (u novembru 1799. godine) i postao prvi konzul – čovek na čelu francuske vlade sa gotovo neograničenom moći.

Doživotni konzul je postao 1802. godine, a samo dve godine kasnije proglašen je francuskim carem. Za vreme njegove vladavine život u Francuskoj je bio znatno poboljšan.

Više o životu, političkim i vojnim uspesima, ali i propasti Napoleona Bonaparte pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

05/05/2017 09:34