Na današnji dan preminuo je Borislav Pekić

02/07/2017 09:40

Na današnji dan preminuo je Borislav Pekić

Na današnji dan, 2. jula 1992. godine, preminuo je jedan od najznačajnijih srpskih književnika 20. veka, Borislav Pekić.

borislav-pekic-fotoRođen je 4. februara 1930. godine u Podgorici, ali od 1941. godine živeo u Starom i Novom Bečeju, Mrkonjić Gradu, Kninu i Cetinju.

Početkom Drugog svetskog rata, sa porodicom se iz Cetinja seli u južni Banat, nakon čega se 1945. godine seli u Beograd gde je nastavio obrazovanje u Trećoj muškoj gimnaziji koju je završio tri godine kasnije.

Zbog toga što je bio član jedne ilegalne studentsko-gimnazijske organizacije, pod imenom Savez demokratske omladine Jugoslavije, bio je uhapšen 1948. godine i osuđen na 10, a kasnije i na 15 godina. Međutim, dobio je pomilovanje 1953. godine.

Upisao je i završio studije eksperimentalne psiholofije na Filozofskom fakultetu u Beogradu (od 1954. do 1958. godine).

Osim što je bio jedan od najznačajnijih srpskih književnika 20. veka, Borislav Pekić bio je značajan i u ulozi dramskog pisca, filmskog scenariste, a bio je i jedan od 13 intelektualaca koji su obnovili rad Demokratske stranke.

Za svoj roman “Hodočašće Aresenija Njegovana”, koji je napisao 1970. godine, dobio je NIN-ovu nagradu.

Njegova najznačajnija dela su: “Vreme čuda”, “Hodočašće Aresenija Njegovana”, “Uspenje i sunovrat Ikara Gubelkijana”, “Kako upokojiti vampira”, “Godine koje su pojeli skakavci”, “Atlantida” i dr.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

02/07/2017 09:40