Na današnji dan preminuo Čarls Dikens

09/06/2017 09:23

Na današnji dan preminuo Čarls Dikens

Na današnji dan, 9. juna 1870. godine, preminuo je jedan od najboljih engleskih i svetskih pisaca, rodonačelnik socijalnog romana, Čarls Džon Hafem Dikens.

Rođen je 7. februara 1812. godine u Engleskoj, kao jedno od osmoro dece, u veoma siromašnoj porodici. U potrazi za boljim životom i boljim poslovima, njegovi roditelji su često selili čitavu porodicu.

Kada je njegov otac uhapšen zbog velikih dugova i zbog veoma teške situacije u porodici, Čarls je sa samo 12 godina morao da napusti školu i počne da radi. Međutim, kada je njegov otac dobio nasledstvo kojim je otplatio dugove, Čarls se vratio u školu.

Ipak, školu je napustio 1827. godine, kako bi na nagovor porodice počeo da radi kao pomoćnik u advokatskoj kancelariji, a samo godinu dana kasnije odlučio je da mu životni poziv bude novinarstvo.

Ubrzo je počeo da piše za najveće londonske novine. Prvu knjigu koju je napisao bila je “Londonske skice” – 1836. godine, a iste godine napisao je i “Pikvikov klub”.

Svoj najpoznatiji roman – “Oliver Tvist” objavljivao je u odlomcima u novinama koje je sam osnovao 1837. godine.

Više o životu, karijeri, uspehu i delima Čarlsa Dikensa pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

09/06/2017 09:23