Na današnji dan osnovan Harvard

28/10/2015 16:14

Na današnji dan osnovan Harvard

Na današnji dan, 28. oktobra 1636. godine, na teritoriji savezne države Masačusets, osnovan je najstariji univerzitet u Americi, koji i dalje radi, Univerzitet Harvard.

Osim što je najstariji univerzitet, Harvard spada u jedan od najprestižnijih američkih univerziteta i član je tzv. Lige bršljana (Ivy League).

Mnogi slavni naučnici, pisci, političari u svetu studije su završili na ovom univerzitetu.

Harvard-zgradaU sklopu Harvarda je kampus u kom se nalaze učionice, parkovi, atletski klub, veslački klub, stadion, crkva, knjižara i sve ostalo što je potrebno studentima.

Kao zaposleni na Harvardu su mnogi stručnjaci iz različitih oblasti koji su najbolji u svojoj profesiji na svetskom nivou.

Unutar Harvarda nalazi se 10 fakulteta, sa ukupnim brojem zaposlenih od oko 12.000 ljudi i više od 20.000 studenata svake godine.

Puno ime ovog privatnog univerziteta je The President and Fellows of Harvard College, a nalazi se u gradu Kembridžu.

Naziv je dobio po Džonu Harvardu, prvom donatoru – mladom svešteniku, koji je dao 400 knjiga za biblioteku budućeg koledža, kao i polovinu svog bogatstva koje je iznosilo nekoliko stotina funti.

Biblioteka Univerziteta Harvard nalazi se među pet najvećih i najbogatijih biblioteka na svetu – posle British Library, Kongresne biblioteke, francuske Nacionalne biblioteke, a ispred Narodne biblioteke u Njujorku.

Neki od najpoznatijih studenata Harvarda su:

• Al Gor – američki političar i dobitnik Nobelove nagrade
  • Mark Zakerberg – osnivač društvene mreže Facebook