Na današnji dan Amerika je dobila svoj dolar

02/04/2015 14:36

Na današnji dan Amerika je dobila svoj dolar

Američki dolar je ozakonjen kao novčana jedinica Sjedinjenih Američkih Država 2. aprila 1792. godine.

Kada se završio Rat za nezavisnost 1785. godine, prvi ministar finansija u novoj vladi – Aleksandar Hamilton je kao sredstvo plaćanja, obračuna i razmene predložio dolar. Prva sredstva za plaćanje kod kolonista Novog sveta bili su pirinač, duvan, žito, indigo i vampum, indijanski novac, nanizane probušene školjke, ali i engleski, francuski, španski zlatnici i srebrnjaci.

Godinama su se španski kovani srebrenjaci koristili kao neslužbena valuta američkih kolonija, ali je korišćenje ovog “novca” bilo veoma nepraktično. Da bi mogli da se razmene, španski kovani srebrenjaci su morali da se razbiju na osam komadića.

Kolonija Zaliv Masačusets je prva 1690. godine izdala papirni novac.

Dok je još trajao Američki rat za nezavisnost, Kontinentalni Kongres, kako bi uspeo da finansira vojsku koja je bila na čelu sa generalom Džordžo Vašingtonom, odobrila je 1774. godine neograničeno izdavanje papirnih novčanica, koje su postale poznate kao “kontinentalci”.

Uskoro su “kontinentalci” postali bezvredan novac jer nije imao pokrića. Tada je nastao i izraz – “Nije vredan ni kontinentalca”.

Na papirnom novcu su se “Sjedinjene Države” prvi put pojavile nakon potpisivanja Deklaracije o nezavisnosti. Ljudi su bili sumnjičavi, jer je prethodni papirni novac doživeo propasta. Kontinentalni Kongres je, kako bi obezbedio dodatnu podršku za rat 1781. godine osnovao Banku Severne amerike u Filadelfiji. To je bila prva komercijalna banka.

Do 1873. godine je standard vrednosti bio srebrni kovani dolar, koji je tada, posle 181 godine prestao da se kuje. Kada je otkriveno zlato na Aljasci, Amerika je službeno 1900. godine uvela “zlatne rezerve” kao standard vrednosti.

1913. godine je utemeljena federalna struktura zvana Federalni sistem rezervi, kao i Središnja banka koja je tada u opticaj stavila i papirni i kovani novac.

1969. godine ukinute su sve vrednsti novčanice koje su veće od 100 dolara, pa se tako dolar kakav danas poznajemo izdaje u denominacijama do 100 dolara. Veličina dolara je smanjena 1929. godine, a tada je odlučeno i da sve novčanice do 100 dolara moraju da nose portret, a na naličju zgradu ili spomenik. Nakon tih pravila, 1955. godine uvedeno je i da se na svakoj novčanici moraju naći i reči “U Boga verujemo”.

Izvor: Nacionalna geografija

02/04/2015 14:36

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments